-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: "Jó esetben matematikailag alátámasztható sokféle tudományág." --> ...2025. 07. 04, 23:11 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A válaszokat a jelenlegi tudásunk alapján próbáljuk keresni. Nem a jöv...2025. 07. 04, 09:02 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: A matematika terektől, időszakoktól, kultúráktól csak annyiban függ, ho...2025. 07. 04, 08:20 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: "Úgy gondolom, hogy a matematikában működő, csak darabszámra építő "va...2025. 07. 03, 12:29 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Talán a mesterséges intelligencia alkalmas lesz felvállalni a bonyolult...2025. 07. 02, 09:29 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Olvasónk kérdése az egybe- és különírás újabb rejtelmeibe vezet el minket. Utánajártunk, hivatalosan hogyan kell írni azt, hogy Szent Iván-éj, illetve, hogy Szent Iván napja?
Nóra nevű olvasónktól a következő aktuális kérdést kaptuk – még esemény előtt:
[A]rról érdeklődnék, hogy a Szent Iván éj és Szent Iván nap szavakat és a belőlük alkotott szerkezeteket (Szent Iván éjjele, Szent Iván napi, stb) hogyan írjuk helyesen? Az Önök oldalán is több féle variációt találtam.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Nem is olyan könnyű ezt a kérdést megválaszolni, mint elsőre gondolnánk. Az akadémiai helyesírási szabályzatban (AkH.) ugyanis nehezen bukkanunk rá a jó válaszra. Már az is kérdéses, hogy milyen tárgyszavakra érdemes rákeresnünk a tárgymutatóból. Szóba jön, hogy megnézzük az ünnepek írásmódjáról szóló részt (145.), a szentek neveinek írásmódjáról szóló pontot (166.), illetve a személynevekhez kapcsolódó köznevek (itt az éj vagy a nap) írásmódjáról szóló szabályt (168.).
Az ünnepekre vonatkozó szabály az, hogy azokat kis kezdőbetűvel írjuk. Persze Szent Iván esetében a tulajdonnévi előtag felülbírálja ezt a szabályt. A következő kérdésünk az lehet, hogy a szent az Iván jelzőjeként kis vagy nagy kezdőbetű-e. Ezzel kapcsolatban az AkH. azt az útmutatást adja, hogy amennyiben a jelző „alkalmi, minősítő”, akkor kis kezdőbetűvel írjuk. Ha azonban „állandó jelző”, akkor nagy a kezdőbetű:
166. […] A történelmi személyek nevének szerves részét alkotó állandó jelzőket […] nagy kezdőbetűvel írjuk: Könyves Kálmán, […] Szent Erzsébet […].

(Forrás: Wikimedia Commons)
Szent Iván ugyan nem szerepel a felsorolt példák közt, de nyilván ez utóbbi csoportba tartozik. Tehát nagy kezdőbetűs a szent is. És már csak egyetlen kérdés maradt, hogy az éj, illetve a nap kötőjellel kapcsolódik-e a tulajdonnévhez. Ebben a 168. szabálypont ad útmutatást:
168. Egy- vagy többelemű személynevek és köznevek gyakran lépnek egymással valamilyen jelöletlen összetételnek tekinthető kapcsolatba (pl. Kossuth-szobor = Kossuth szobra, Kossuth-nóta = Kossuthról szóló nóta stb.). Az ilyen összetételszerű alakulatokban a személynév és a köznév szoros összetartozását kötőjellel érzékeltetjük: Balassi-strófa, Ady-vers, Kossuth-díj, Petőfi-kultusz, Kodály-módszer, Celsius-fok, Sabin-cseppek, Bessenyei-kúria, Nádasdy-kastély; Konkoly-Thege-érem; Geiger–Müller-számlálócső, Hadrovics–Gáldi-szótár; Arany János-idézet, Bartók Béla-emlékév; stb. […]
Mindezek alapján a Szent Iván-éj és a Szent Iván-nap írásmódot javasoljuk. A birtokos szerkezetek esetében a különírás (Szent Iván éjjele, Szent Iván napja) egyértelmű. Ezeket az írásmódokat Osiris Kiadó Helyesírás kézikönyve is megerősíti.