-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Itt tudsz blogot indítani: blog.hu Azt hiszem ha jól megy fizetnek is ...2024. 11. 04, 11:35 Hat tévhit a magyar nyelvről
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Neked csak az kell, hogy ideöntsd a mantráidat. Idézel egy mondatot, a...2024. 11. 02, 21:51 Hat tévhit a magyar nyelvről
-
Sándorné Szatmári: Kiegészítés: Nem értettem félre amit írtál, csak a "valamilyen szinten konstruktív" beszél...2024. 11. 02, 21:48 Hat tévhit a magyar nyelvről
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: 280 Ezt írod.. "amikor mi "vitázunk" (=beszélgetünk) az legalább vezet ...2024. 11. 02, 21:43 Hat tévhit a magyar nyelvről
-
ganajtúrós bukta: Mondjuk az ilyen vitákat én sem értettem.. Még amikor mi "vitázunk" (=beszélgetünk) az leg...2024. 10. 31, 16:26 Hat tévhit a magyar nyelvről
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Idén is színes kulturális programmal, koncertekkel, kiállítás-megnyitókkal, irodalmi estekkel, gyerekprogramokkal ünneplik Budapesten és külföldön is a magyar kultúra napját.
Kiállításokkal, koncertekkel, filmvetítésekkel, színházi előadásokkal és könyves programokkal köszöntik a fővárosi intézmények már csütörtöktől a magyar kultúra napját, amelyet január 22-én ünnepel az ország annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnuszt.
Az Országos Széchényi Könyvtárban Könyvtárlat címmel indul programsorozat csütörtökön. A Márai-programba beválogatott könyvek köré szerveződő eseményeken az érdeklődők ritka kiadványokat tekinthetnek meg, valamint rendhagyó történelem- és irodalomórákon vehetnek részt. A Hozz rá víg esztendőt – Széchényi-Kölcsey-Széchenyi című első eseményt Sebestyén Márta népdalénekes és Andrejszki Judit szoprán újévköszöntő koncertje kíséri, egy napra kiállítják Erkel Ferenc autográf Himnusz-lejegyzését is, amelyet 1880 körül írt négyszólamú vegyeskarra.
A Magyar Írószövetség csütörtökön filmvetítésre várja az érdeklődőket. A Bajza utcai székház klubtermében Jánosi Antal két portréfilmjét, a Tóth Bálint költőt bemutató Nyiss kaput, angyal és a Kiss Benedek költőről készült Isten csavargója című alkotást láthatja a közönség.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A Pesterzsébeti Múzeum Gaál Imre Galériája a Magyar Illusztrátorok Társaságának gyermekkönyv-illusztrációkat felvonultató tárlatával várja csütörtöktől egészen február 20-ig a közönséget.
A Magyar Országos Levéltár gyűjteménye különleges dokumentumokkal gazdagodik: pénteken René Louis Roudaut, Franciaország budapesti nagykövete a követségen fellelt, Deák Ferenc által írt magánleveleket ad át Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkárnak.
A Kispesti Munkásotthon (KMO) Művelődési Ház ünnepi rendezvénysorozattal várja a kultúra kedvelőit. Pénteken 18 órakor megnyílik a KÖKI Terminálban a KMO Nyitott Könyvespont, ahonnan bárki kölcsönvehet egy-egy könyvet. Szombaton 17 órakor Buzogány Márta és Pelsőczy László színművész idézi meg Márai Sándor gondolatait a Templom téri református templomban, vasárnap 18 órakor a Csík Zenekar ad koncertet a KMO-ban.
A Petőfi Irodalmi Múzeumban pénteken Szilágyi Márton irodalomtörténész tart előadást, tárlatvezetést az új Petőfi-kiállításon, másnap pedig Egynyelvű szótáraink és a nyelvhasználat címmel a Anyanyelvápolók Szövetsége az MTA Nyelvtudományi Intézetével rendez közös konferenciát a magyar kultúra napjához kapcsolódóan.
Szombaton Érték/mentés másként címmel különleges programsorozatra várja a Magyar Nemzeti Múzeum a közönséget. 10.30-tól egyetemi oktatók, más közgyűjtemények munkatársai, a magyar tudományos élet neves képviselői tartanak rendhagyó tárlatvezetést, beszélgetnek az érdeklődőkkel, válaszolnak a látogatók kérdéseire.
A magyar kultúra napján, vasárnap Párbeszéd a magyar közművelődésért címmel tartanak ünnepi rendezvényt a MOM Kulturális Központban. Az eseményen beszédet mond Szőcs Géza kulturális államtitkár, aki elindítja a MaNDA TV-t, és Hammerstein Judit kultúráért felelős helyettes államtitkár is felszólal, aki bemutatja az országos közművelődési koncepciót.
A Marczibányi Téri Művelődési Központban – amely idén ünnepli megnyitásának 40. évfordulóját – a magyar kultúra napján indul el a jubileumi év programsorozata. Nyitóeseményként Jankovics Marcell Az ember tragédiája című animációs filmjét vetítik le.
Az ember tragédiája látható lesz az Uránia Nemzeti Filmszínházban is, ahol éjszakai filmvetítéssel köszöntik a magyar kultúra napját. A vasárnap 18 órakor kezdődő és hajnalig tartó rendezvény programjában szerepel a Pál Adrienn, A torinói ló, az Ölésre ítélve, a Zöld sárkány gyermekei, A vizsga, A halálba táncoltatott leány és az Apacsok című film, valamint tizenhárom Bogyó és Babóca-mese.
Az Iparművészeti Múzeum a magyar kultúra napján búcsúztatja Főúri öltözetek az Esterházy-kincstárból című kiállítását. A nap során a vállalkozó kedvűek Esterházy-textíliákról vett motívumok segítségével, illetve a kiállítás molinóját felhasználva gazdagíthatják saját ruhatárukat. A gyerekeket kincstárnok-jelölt verseny, a szülőket és nagyszülőket tárlatvezetés várja.
Örkény István születésének 100. évfordulója alkalmából gyerekeknek szóló sorozatot indít neves meseillusztrátorok közreműködésével a budapesti Örkény Színház. A vasárnap délelőtti első eseményen Mácsai Pál tart felolvasást, az ezt követő illusztrációs játékot Takács Mari és Kun Fruzsina illusztrátor vezeti.
Vasárnap adják át a Palóc Társaság által a Kárpát-medencében meghirdetett esszéíró pályázat nyerteseinek díjait a Magyarság Házában. A díjazottak tiszteletére 16 órától a Prima Primissima díjas Weiner Leó Zeneiskola és kórusa ad koncertet, amelyre a belépés ingyenes.
Egy sor cigány – Mai magyarok címmel Korniss Péter és Závada Pál portrékötetéből hallhat válogatást a közönség vasárnap a Pinceszínházban. Az esten Bozó Andrea és Kaszás Gergő színművész, valamint Farkas Róbert hegedűművész (Budapest Bár) lép a közönség elé, jelen lesz Závada Pál is. A belépés ingyenes, de regisztrációs jegy igényléséhez kötött.
Ingyenesen látogatható a magyar kultúra napján a Műcsarnok, az Ernst Múzeum és a Néprajzi Múzeum is. Utóbbiban 11 órakor kórushangversennyel várják a közönséget, 14 órakor pedig a Nők, szőnyegek, háziipar című kiállításon tartanak tárlatvezetést, amelyen a nőkkel kapcsolatos társadalom- és ipartörténeti folyamatokat mutatják be.
Vasárnap a Millenárison Szirtes Edina Mókus lép fel, aki Mókus és a Tao című lemezét mutatja be és ízelítőt ad következő, Szerelmesezős című albumának dalaiból is a közönségnek.
A Térszínház Bornemisza Péter Magyar Elektra című darabjával ünnepli a magyar kultúra napját.
Programok a külföldi magyar intézetekben
A Balassi Intézet tájékoztatása szerint a programok sora már csütörtökön kezdetét vette: a brüsszeli Magyar Kulturális Központban Pintér László Zsolt oboaművész, a brüsszeli Conservatoire Royal Erasmus-ösztöndíjasa és David Trezegnies zongoraművész közreműködésével hirdettek koncertet, a Stuttgarti Magyar Intézet pedig Nyugat költői címmel koncertet, költői estet és vitafórumot szervezett Faragó Laura, Szakolczay Lajos, Balla Péter és Huszár Pál részvételével.
A berlini Collegium Hungaricum szombaton várja hangversennyel az érdeklődőket, akik Bartók és Enescu műveit hallhatják. A Párizsi Magyar Intézet – szintén szombaton – Berecz András zenés irodalmi műsorával ünnepli a magyar kultúra napját.
A Szófiai Magyar Intézetben Füst Milán drámakötetét – Boldogtalanok. IV. Henrik – mutatják be Krumova Júlia, a kötet fordítója részvételével szombaton. Ugyanaznap Sepsiszentgyörgyön a szegedi Lazi Könyvkiadó mutatkozik be Csehy Zoltán költő fellépésével.
A bécsi Collegium Hungaricum a magyar kultúra napján, vasárnap Az én Dunám – Dunai üdvözlet címmel szervez gyerekprogramot, amelynek keretében a Bécsben élő gyerekek újévi üzenetet küldenek a Duna menti országokba az interneten keresztül. A Római Magyar Akadémián Sass Sylvia és Thierry Pillon mesterkurzusának záró koncertjével emlékeznek meg a magyar kultúra napjáról vasárnap.
Mitől magyar a kultúra Szlovákiában? címmel szervez kerekasztal-beszélgetést szlovákiai magyar és magyarországi meghívottak részvételével a pozsonyi magyar intézet január 22-én. Szintén ezen a napon Mozgásban címmel mutatják be a szlovákiai magyar képzőművész műhelyek idei programterveiket.
A bukaresti Magyar Intézetben a Nagyváradi Fotográfusok Szövetsége éves kiállításának megnyitójával köszöntik a magyar kultúra napját hétfőn. Szintén az ünnephez kapcsolódóan ad koncertet Borsos Edith, a 2011-es szegedi Simándy József Énekverseny egyik győztese, aki Liszt, Kodály, Ligeti, Csiki Boldizsár és Orbán György műveiből ad elő Horváth Edit zongoraművész és Béres Melinda hegedűművész kíséretével.
A londoni magyar intézetben a négytagú Göncölszekér együttes kortárs magyar költők megzenésített verseit adja elő szintén hétfőn. A moszkvai magyar intézet Jurij Guszev szerzői estjével ünnepel, ennek keretében átadják a Füst Milán Fordítói Díjat is. A Varsói Magyar Kulturális Intézet a Tárkány Művek koncertjével várja közönséget január 23-án.
A külföldi magyar intézetek ünnepi programjainak sora január 25-én zárul: a Prágai Magyar Intézetben ezen a napon nyílik Tettamanti Béla Munkácsy-díjas grafikusművész kiállítása Tettamanti-karikatúra címmel. Az ünnepélyes megnyitón közreműködik a Tettamanti Téma Jazzcombo.