-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ifjabb olvasóink talán nem is hallottak még róla. Idősebb olvasóink meg lehet, soha nem is használták.
Igen sokat költött telexre a belvárosi önkormányzat a 2006-os és 2007-es évben – jár körbe a hír. Félretéve, hogy miként lehet egy olyan szolgáltatásra negyvenmillió forintot elkölteni, ami már nem is működik, felmerül egy másik, égető kérdés. Mi a búbánat az a telex?
(Forrás: Leif Krohn Ørnelund - Oslo Museum / (CC BY-SA 3.0))
Hétköznapi szóhasználatban a telex egy papírlap volt („Ilonka, hol van már az a nyomorult telex?”), amin a beérkező üzenetünket olvashattuk. A telexgép pedig az a készülék, amivel telexet lehetett küldeni vagy fogadni – ezt olykor telenyomtatónak vagy teleprinternek is hívták.
A telex karrierje Németországban kezdődött, amikor 1932-ben a német posta bevezette az új szolgáltatást. A hatvan baudos, azaz másodpercenként hatvan impulzust továbbító rendszer forradalminak számított. Segítségével percenként 66 szót lehetett továbbítani két telenyomtató között – ezzel aztán lenyomta közvetlen technológiai elődjét, a távgépírót – ami egyébként hasonlított a telexre, de lényeges különbség volt, hogy itt még a távbeszélő hálózatot használták két berendezés összekötéséhez. A telex tehát egy olyan hálózat volt, aminek segítségével írott üzeneteket válthattunk, továbbá fontos jellemzője volt a független hálózat, amin a számtalan teletexgép lógott. Maga a telex szó is a teleprinter és az exchange szavakból származik.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A telexet elsősorban olyan intézmények használták, ahol fontos volt az írott információ gyors továbbítása és fogadása. Éppen ezért az államigazgatásban, a pénzügyi intézményeknél és a sajtóban fordult elő elsősorban.
Telexet pedig úgy küldtünk, hogy helyet foglaltunk a telexgép előtt és bepötyögtük az üzenetet, majd ezt küldtük el arra a telexszámra, ahová az üzenetet szántuk. Íme, 1942-ben a háború közepén így küldték a telexet a brit katonaságnál:
A telexet pedig úgy kaptuk meg, hogy a telexgépünk egyszer csak életre kelt – ezt onnan tudtuk, hogy éktelen zajt kezdett csapni –, gépelni kezdett, majd a végeredményt letéphettük a telexgépről, nagyjából, ahogy alább láthatjuk:
A fax megjelenése igazi mélyütés volt a telexnek: jelentőségét egyik pillanatról a másikra elvesztette. Bár e sorok szerzője még emlékszik a telex egy speciális változatának, a lenyűgöző képtávírónak éktelen zajára a kilencvenes évek végéről, a telexhálózatot 2002-ben végleg nyugdíjazták. Ekkor már csak 83 előfizető vette igénybe a szolgáltatást – köztük teljesen biztosan a belvárosi önkormányzat is –, ezért a Matáv 2002 februárjában átkapcsolta őket a szlovák szolgáltató telexközpontjára, így feladva hazánk telexfüggetlenségét. 2002 június 5-én pedig végleg kikapcsolták az utolsó hazai telexközpontot is.
Források:
dr. Bartolits István: A telexhálózatok megjelenése
Patrice A. Carré: From the telegraph to the telex
Wikipedia