-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: 32 Talán a "vagánykodás / vagánykodó / vagánykodik" , vagy ha durvább l...2024. 09. 20, 19:39 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: Van még pár szó ami megfontolandó arra, hogy átvegyük ilyen esetre. Például a hektorkodás....2024. 09. 19, 19:57 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: A szekál(ó/ás) is egy jó megfelelője. www.arcanum.com/hu/online-kiadva...2024. 09. 19, 11:43 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: Az általános angol abuse hétköznapi megfelelőjeként, amit a cikk végén olvasha...2024. 09. 16, 10:52 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: A textus alapú megközelítés jó, de a czikk azt sugallja nekem, hogy hiá...2024. 09. 15, 20:37 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az álmok nagyon fontosak a karrierépítés során, mert, ha ezek nincsenek meg, nem lesz mit megvalósítani – vallják a Pont Ott Parti kerekasztal-beszélgetésének vendégei. Július 24-én a leendő hallgatók a tanulás melletti gyakorlati időről és a napjainkban már elengedhetetlen nyelvvizsga megszerzéséről is hasznos információkat szerezhettek.
Lennie kell egy irányvonalnak az ember életében, amelyet követni fog és az alapján építi fel a karrierjét, illetve határozza meg önmagát – mondta Herczeg Zoltán. A divattervező szerint a karriernek, az életpályának sosincs vége, hiszen önmagunk fejlesztése is folyamatos feladat, a karrierünket is így kell építeni. A folyamat során az is fontos, hogy közben jól érezzük magunkat, és megtaláljuk a számításainkat.
Pálfay Erzsébet karrier-tanácsadó szerint Magyarországon pejoratív áthallása van a karrier szónak, holott a tudatosságot is jelenti: a folyamatos felmérést mind a piac, mind önmagunk szempontjából. Pálfay Erzsébet szerint attól sem szabad megijedni, ha a vágyak elillanni látszanak – újra kell tervezni a célokat, újragondolni önmagunkat.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Abban a beszélgetés minden résztvevője egyet értett, hogy a felsőoktatásban végbemenő folyamatok amellett, hogy nagyon sok változást indukálnak, alapot teremthetnek arra, hogy aki elhivatott, annak ellenére kitartson a választott terület mellett, hogy nehezebb oda bejutni. Tóth Gábor, az Edutus Főiskola stratégiai igazgatója arra is rámutatott, hogy azoknak, akiket nem vesznek fel sehova, a pótfelvételi egy újabb lehetőséget nyújt az újragondolásra és új célok kitalálására.
A nyelvtanulás elengedhetetlen – főként a felsőoktatásba belépő és onnan diplomával kikerülő fiataloknak. A Vágd zsebre a nyelvvizsgádat! elnevezésű kerekasztal-beszélgetés a nyelvvizsga megszerzéséhez igyekezett megtalálni a leghatékonyabb tanulási módszereket, illetve hasznos tanácsokat nyújtani a leendő hallgatók számára. Konrád Eszter nyelvoktató véleménye szerint személyre szabott tanácsokkal lehet segíteni a nyelvoktatást. „Van, akinek a szókártyák készítése, a filmnézés vagy a zenehallgatás segít. A legfontosabb, hogy mindenki megtalálja a saját igényeihez mért tanulási módszert. A szakember véleménye szerint, ha teljesen nulláról kezdi a diák tanulni a nyelvet, akkor érdemes csoportba beiratkozni, hiszen olyan problémák kerülhetnek szóba, melyek nem jutnak eszébe egyedül. Hozzátette: bizonyos szint után azonban egyénileg, illetve leginkább párosan lehet a legjobban haladni, ugyanis az azonos szinten lévők segítik, fejlesztik egymást, és kijavítják a hibákat.
Pridalko Patrik, az EF Education country product managere szerint magas szinten kizárólag anyanyelvi környezetben lehet elsajátítani a nyelvet, hiszen rá van kényszerítve az illető, hogy használja. Az EF Educatio ehhez nyújt segítséget: külföldi nyelvtanfolyamokat szerveznek a 2-52 hetestől egészen a 6-9-11 hónapos kurzusokig. „A legnépszerűbb nyelv az angol, melyet főként az Egyesült Királyságban, valamint Máltán szeretnék elsajátítani a diákok. Igaz, ezek az utak nem olcsóak, de fontos, hogy befektetésnek tekintsék [őket]” – mondta. Konrád Eszter úgy vélte: akik kint voltak, és anyanyelvi környezetben tanulták a nyelvet, de autodidakta módon, „csak úgy rájuk ragadva”, azoknál gyakran az íráskészség nem fejlődik megfelelő szintre. Ezért fontos, hogy itthon a nyelvtanra is nagy hangsúlyt fektessünk.
Csizmadia Nikolett, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem volt hallgatója még érettségi előtt megszerezte a német nyelvvizsgát, majd az egyetemen oroszt tanult, így van tapasztalata a nyelvtanulás terén. Csizmadia Nikolett hangsúlyozta: fontos, hogy a diák folyamatosan foglalkozzon az adott nyelvvel, melyhez segítséget nyújthatnak a külföldi tanulmányutak, illetve egy megfelelő beszélgetőpartner. „A külföldi csereprogramok kifejezetten előnyösek, hiszen a köznyelvi elemeket csak az adott országban lehet maradéktalanul elsajátítani” – tette hozzá.
A megszerzett nyelvtudás dokumentálható is az Europass nyelvi útlevélnek köszönhetően. Szabó Csilla, a Tempus Közalapítvány Europass koordinátora elmondta: ez a dokumentumcsalád hivatalosan elismert, az Európai Unió által is elfogadott, melynek segítségével nyomon követheti a diák, hogy hol jár a nyelvtanulási folyamatban. „A nyelvi útlevél kitöltése önértékelésen alapul, a diák saját maga készíti. Habár nem ellenőrzi senki, nem érdemes sokat kozmetikázni rajta, hiszen egy állásinterjún azonnal kiderül a turpisság” – emelte ki a koordinátor.