-
ganajtúrós bukta: @nasspolya: Igen. Utána nem adják meg a felvételinél a plusz pontokat. Azt hiszem B2 valam...2025. 01. 18, 18:57 Ismerjük vagy használjuk?
-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: Számít valahol, hogy lejárt-e a 2 év vagy az államilag akkreditáció?2025. 01. 18, 16:18 Ismerjük vagy használjuk?
-
ganajtúrós bukta: Arról nem is beszélve hogy nincs C2-es szint magyar nyelvvizsgán, aminek a megszerzése sze...2025. 01. 13, 14:12 Ismerjük vagy használjuk?
-
ganajtúrós bukta: A legrosszabb a magyar nyelvvizsga rendszerrel kapcsolatban, hogy egy IELTS nyelvvizsga ho...2025. 01. 13, 14:09 Ismerjük vagy használjuk?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A kizárólag általad feltételezett [tő] → [kő] nem metatézis, nem hangá...2025. 01. 12, 16:21 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Kinek a mínusz első, kinek a mínusz egyedik... – De mitől függ a választás? Ön a Sziget mínusz első vagy mínusz egyedik napjára kérné a jegyet?
Modernebb lifteken sokszor látni, hogy a földszint nem F-fel van rövidítve, hanem számmal: 0. Ha pedig az épületnek van pinceszintje vagy alagsora, akkor láthatjuk a –1. kiírást is. Kata kérdezi tőlünk, hogy hogy kell ezt kiolvasni: mínusz egyedik szint vagy mínusz első szint? Ő maga úgy érzi, hogy egyik sem igazán jó, szívesebben olvassa ki a negatív szám sorszámnévi alakját alagsor-ként. Ez a liftes esetet meg is oldja, el tudja kerülni a két nemszeretem alakot, de hogyan mondjuk – kérdezi – a Sziget fesztivál –1. napját? Mínusz egyedik nap? Mínusz első nap?
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az olvasónk által képviselt „egyik sem hangzik igazán jól” átfordítható könnyen abba, hogy „mindkettő elfogadható”, mert mindkét változat létezik. A Sziget fesztivállal kapcsolatosan például mi gyakrabban hallottuk, olvastuk a mínusz egyedik nap alakot. Az emeletekkel vagy szintekkel kapcsolatosan azonban mindkét kiejtésváltozatot halljuk.
A dilemma abból adódik, hogy a mínusz egyedik/első esetében kétfelé kell alkalmazkodni. Egyrészt a sorszámnevekhez:
egy – első
kettő – második
három – harmadik
tíz – tizedik
huszonegy – huszonegyedik (*huszonelső)
Másrészt a negatív számokhoz:
egy – mínusz egy
kettő – mínusz kettő
három – mínusz három
tíz – mínusz tíz
huszonegy – mínusz huszonegy (*mínusz huszonelső)
A fentiekből látható, hogy a sorszámnévképzésben vannak kivételek, a negatív számok esetében ilyesmit nem találunk, ez egy teljesen szabályos sor – a tőszámnevek esetében. De mi van, ha ezt a kettőt összekombináljuk?
A magyarban – ellentétben például az angollal – az összetett sorszámnevek képzésénél nem maradnak meg a kivételes alakok: huszonegyedik, és nem *huszonelső, míg az angolban twenty-one, de twenty-first.
Ebben az esetben egy sorrendi dilemma merül fel: először képezzük a mínusz számot, és utána a sorszámot vagy fordítva. A kétféle sorrendezés két különböző eredményre vezet. Ha negatív számból képezünk sorszámnevet, akkor a fenti második példa szerint teljesen szabályos sort várunk:
mínusz egy – mínusz egyedik
mínusz kettő – mínusz kettedik
mínusz három – mínusz harmadik
mínusz tíz – mínusz tizedik
mínusz huszonegy – mínusz huszonegyedik
Ha azonban a sorszámnévből képezünk negatív sorszámneveket, akkor a következőre jutunk:
első – mínusz első
második – mínusz második
harmadik – mínusz harmadik
tizedik – mínusz tizedik
huszonegyedik – mínusz huszonegyedik
Látható, hogy végtelen sok esetből csupán kettő olyan van, ahol a szabályok kétféle rendezése két különböző eredményt hoz. Az összes többi esetben egybeesnek az alakok. A bizonytalanságunkat ez okozhatja.