-
idodav: "Magyarul tehát az úszótechnika és az úszó szám elnevezése nem különbözik." Ez azért nem t...2021. 01. 17, 23:10 A gyorsúszás is hungarikum?
-
Fülig James: @nudniq: azt hiszem, hogy Erdély átalakítása a dualizmus korában kezdődött, amikor elfogad...2021. 01. 16, 14:48 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @nudniq: na, én is elkövettem egy-két pontatlanságot. Segesvárt csak a68-as megyésítéskor ...2021. 01. 15, 22:25 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @mederi: @szigetva: nem kisebb eltérés volt a két alakulat között, hanem kb egy megyényi: ...2021. 01. 13, 02:59 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @mederi: "vallásszabadságot biztosító Arany Bullára" XXIV. Hogy izmaeliták és zsidók tiszt...2021. 01. 13, 02:31 Százasak vagyunk?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Olvasónkban fölmerült, hogy az angol ’kisállat’ és a magyar „petting” összefüggenek egymással. Kapaszkodjanak meg: tényleg!
Ildikó küldte nekünk a következő kérdést:
Van az a szó, hogy „petting”, ami szexuális előjátékot jelent. És van az angolban a „pet”, ami kisállatot jelent. Van a kettőnek köze egymáshoz?
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Bár a legtöbben macskát vagy kutyát simogatva nem gondolunk a szexre, és pettingelés közben nem gondolunk házi kedvenceinkre, a két szó nyelvileg valóban összefügg egymással. Méghozzá nagyon is közvetlen közöttük a kapcsolat; semmi kalandos etimologizálás. A petting a pet-nek az -ing toldalékos alakja. A jelentésbeli összefüggést pedig a simogatás, a kedveskedés, a dédelgetés adja.
Az angol pet főnévként ’kisállat, háziállat’ jelentésű, van azonban igei használata is. Igeként elsődleges jelentése – a feljegyzések szerint már 1620-ból! – ’kisállatként bánik valakivel’. Később ezzel összefüggésben megjelenik ’simogat’ értelemben – már 1818-ban. Nagyjából egy évszázaddal későbbről pedig már arról is van angol nyelvű adat, hogy ’csókolózás, simogatás’ értelemben használják.
A petting a pet ige egyik alakja; így vált főnévvé, és a magyar nyelvben szintén főnévként használatos – kizárólag ’szexuális előjáték’ értelemben. Arra nem mondjuk, hogy petting, amikor puszilgatjuk a testvérünket vagy megölelgetjük, megsimogatjuk egy régi barátunkat, barátnőnket vagy az ölünkbe engedjük a macskát (kutyát). A magyarban a pet se igeként, se főnévként nem használatos, a petting-et továbbképezve alkotunk belőle igét: pettingel.