-
Gelmfdfdd: @mrregisterz: Egyik se helyes, se a miatt se a végett, mert ért, ez a helyzet ért-es, mind...2021. 02. 26, 21:41 Mi végett kell beszólni?
-
Gelmfdfdd: Hát átvettük, hogy mi az ok és mi a cél, és hogy a Germagyarok csak 1000-től bírnak, vagy ...2021. 02. 26, 19:26 Mi végett kell beszólni?
-
Gelmfdfdd: Előbb a vég szóról: ez egy uei indogermán gyökből ered: uei, é, í: émely: germán wimeln ín...2021. 02. 26, 19:14 Mi végett kell beszólni?
-
Gelmfdfdd: Előszöris a magyar nyelv a germán, tehát a germanizmus a germagyarizmus, a német meg a ném...2021. 02. 26, 19:06 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ha egy étel nálunk is hétköznapivá válik, a magyar konyha része lesz. Akár nevében is.
András és Márton nevű kedves olvasóink leptek meg minket ezzel a figyelemre méltó étlaprészlettel.
Első pillantásra koszló nevű savanyúságot népi ételnek tippelnénk, bár gyanakodnánk, hiszen magyarul a név nem hangzik túl... hmmm... higiénikusan. András és Márton azonban helyesen tippelnek arra, hogy az angol coleslawról van szó: meglepetésünkre a koszló ebben a jelentésben jó néhányszor előfordul a neten is.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A coleslaw tulajdonképpen nem más, mint káposztasaláta (tehát nem teljesen idegen a magyar népi konyhától sem): frissen reszelt vagy gyalult káposztacsíkokat ecettel, olajjal vagy majonézzel szolgálnak fel. Összetettebb formáiba különböző zöldségek (paprika, répa, hagyma), gyümölcsök (alma, ananász) vagy sajt is kerülhet.
Az angol szó a holland koolsla (kool ’káposzta’, sla ’saláta’) átvételéből ered. A sla ’szeletelt káposzta’ jelentésben önállóan is bekerült a hollandból, és – mint sejthető – slaw alakban használatos. M?indkét szó a 18. század végén, Amerikában került be az angolba.
A holland sla egyébként a salade rövidülése, ami szintén ’salátá’-t jelent, méghozzá akárcsak a magyarban a saláta nevű növényt és az ételtípust egyaránt.