-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Szóval nem válaszolsz helyette ezt csinálod: hu.wikipedia.org/wiki/Ign...2025. 07. 02, 00:27 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: @ganajtúrós bukta: Gondolom az átalános relativitás számunkra nyelvi téren érte...2025. 07. 01, 21:08 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Nem válaszoltál a kérdésemre. Mivel magyarázod a videót amit belinkelt...2025. 07. 01, 18:44 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Szinte mindenkinek van keze, lába, fia, lánya; kisebb számok, nap, hol...2025. 06. 30, 13:04 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 744 Kiegészítésem: Az "alap szókincs" sem egyértelmű, mert mihez képest alap.. ...2025. 06. 30, 12:57 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Mesteri ágykészítők és figyelemreméltó műszaki tudással rendelkeznek az orángutánok – derült ki brit kutatók Szumátra szigetén végzett megfigyeléseiből.
Sok más állattól eltérően a Szumátra szigetén élő orangutánok minden nap új alvóhelyet készítenek maguknak. A magasan a fák koronájában épített fészkek feltehetően nemcsak kellemes pihenést biztosítanak, de meg is óvják éjjel gazdáikat a ragadozóktól és az élősködőktől.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Adam van Casteren, a nagy-britanniai Manchesteri Egyetem kutatója és csapata összesen 14 orangutánfekhelyet vizsgált meg tüzetesebben. Megmérték azokat, próbára tették az egyes fészekrészek terhelhetőségét, és közelebbről megfigyelték a felhasznált ágakat.
Az orangutánok egy stabil oldalágat választanak ki ágyuk alapjának. Ezen ülve a közvetlen környezet ágait és gallyait a leendő fészek középpontja felé hajlítják. Ezt követően úgy fonják egymásba az ágakat, hogy kialakul egy ovális alapszerkezet. Kibélelik az ágszövevényt. Készítenek maguknak matracot, szükség esetén takarót vagy akár párnát is – olvasható az amerikai tudományos akadémia folyóiratában megjelent tanulmányban.
A kutatók arra következtettek, hogy az építőanyag kiválasztásánál és az ágyszerkezet kialakításánál alkalmazott műszaki tudás ahhoz hasonlítható, amely a szerszámok előállításához szükséges.
Az orangutánok növényevők, és a délkelet-ázsiai Szumátra és Borneó szigetén élnek. Mivel élőhelyeik egyre inkább fogynak az olajpálma-ültetvényeknek helyet teremtő erdőirtások következtében, a vörösesbarna majmok veszélyeztetettek. Állományukat a vadászat is csökkenti – írja a Der Standard című osztrák lap internetes kiadása.