-
szigetva: @mederi: Nincs igazad, van a germán 'szelid', van a szláv 'ott', van az arab 'kész, teli' ...2023. 03. 26, 10:36 Egy érdekes változásról: elvessze és...
-
mederi: @szigetva: Az ősnépek természetközeli gondolkozása mivel általános lehetett valaha azáltal...2023. 03. 26, 08:10 Egy érdekes változásról: elvessze és...
-
szigetva: @mederi: És vajon minek említetted, ha nem azt akartad vele sugallni, hogy valami köze van...2023. 03. 25, 09:41 Egy érdekes változásról: elvessze és...
-
mederi: @szigetva: 31 A "tám" eredetéről semmi biztosat nem mondtam, csupán egy példát említettem ...2023. 03. 25, 09:16 Egy érdekes változásról: elvessze és...
-
mederi: @szigetva: 31 Kicsit egyoldalúan közelíted meg a kérdést. Az angol példa szavak bár azonos...2023. 03. 24, 12:11 Egy érdekes változásról: elvessze és...
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Film készül azoknak az indián gyerekeknek a sorsáról, akiket az amerikai állam elszakított a családjuktól és bentlakásos iskolába kényszerített.
Walter Littlemoon 69 éves lakota indián, aki Wounded Knee-ben született, Dél-Dakotában. Öt éves volt, amikor elszakították a családjától, hogy bentlakásos iskolába küldjék, ahol kultúráját és anyanyelvét igyekeztek kiirtani belőle.
Minderről most film készül The thick dark fog (A sűrű, sötét köd) címmel, méghozzá Los Angelesben. A cím egyben Walter öndiagnózisa, hiszen hosszú évekig mintha sűrű köd akadályozta volna, hogy felidézze a kellemetlen iskolai emlékeket.
1879-ben kezdődött az indián bentlakásos iskolák alapítása és egészen 1970-ig működtek. „Megölni az indiánt, megmenteni az embert” – ez volt a cél.
Pontos számok nem ismeretesek, de körülbelül 100 000 amerikai indián gyerek járt ilyen iskolába ebben az időben. A cél az volt, hogy beolvasszák a gyerekeket a domináns amerikai kultúrába azzal, hogy hogy elszakítják őket a családjuktól. Az iskolában nem beszélhettek az anyanyelvükön és semmilyen módon nem fejezhették ki hovatartozásukat. Ha mégis így tettek, bántalmazásra számíthattak.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Sok indián – akár Walter – képtelen volt megbirkózni a traumával, és felnőtt korára az alkoholizmusba menekült. Később családjuk lett, és ők is úgy bántak a gyerekeikkel, ahogy velük bántak az iskolában. Ez volt számukra a természetes.
Walter Littlemoon egészen 60 éves koráig képtelen volt rávenni magát az emlékezésre. A film azonban nemcsak arról szól, hogy mi történt vele az iskolában, bemutatja azt is, hogy ezek az élmények hogyan hatottak ki későbbi életére.
A film a Native American Public Telecommunications jóvoltából készülhetett eddig, de még mindig szükség van 15 ezer dollárra, hogy felkészítsék a televíziós sugárzásra. A készítők most felajánlásokra várnak, a film bemutatását legkésőbb 2013-ra tervezik.
Forrás