-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: Az általános angol abuse hétköznapi megfelelőjeként, amit a cikk végén olvasha...2024. 09. 16, 10:52 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: A textus alapú megközelítés jó, de a czikk azt sugallja nekem, hogy hiá...2024. 09. 15, 20:37 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: "Siegelinde" idézet a cikkben hangátvetés témában: "És nem mondják "motort" helyett soha a...2024. 09. 08, 10:27 Így műveld a nyelvedet
-
ganajtúrós bukta: *De tulajdonképpen lefedi mi is a bully (iskolai basáskodó, iskolai basa) és a bullying(is...2024. 08. 19, 22:01 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: Tovább kutattam. 2006-os iskola újság Basáskodásnak lett lefordítva a szó, csak nem terjed...2024. 08. 19, 21:56 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Magyar fejlesztésű könyves közösségi oldalból több is akad, a két nagy vetélytárs a Moly és a Könyvkolónia. Mi mindkettőt kipróbáltuk – beszélgettünk, leveleztünk, cseréltünk a segítségükkel. Élveztük-e a dolgot, vagy csak az ősz hajszálaink szaporodtak? A cikkből kiderül!
A könyves közösségi oldalak célja, hogy a felhasználók saját könyveiket és aktuális olvasmányaikat katalogizálhassák, róluk beszélgethessenek. A hangsúlyok weblaponként eltérőek lehetnek – például a nemzetközi LibraryThing elsősorban a rendkívül sokoldalú adatbáziskezelésre épít, míg a GoodReads inkább egyfajta olvasónaplóként működik.
(Forrás: MTI / Vigovszki Ferenc)
Ezek a portálok tárolják a könyvek adatait (cím, szerző, fülszöveg...), így ha már valaki felvitt egy kötetet, nekünk csak be kell jelölnünk, hogy megvan a katalógusunkban. Nagy könnyebbség, hogy nem kell minden adatot egyenként beírnunk, de nem csak ez az előnye az online könyves oldalaknak: egy konkrét könyvre rákattintva olvashatunk róla olvasói véleményeket, megtekinthetjük a különböző kiadások borítóit, fülszövegét. Beszélgetést is kezdeményezhetünk, vagy ajánlhatunk más hasonló műveket a többi érdeklődőnek. A szolgáltatások oldalról oldalra változnak, de ezeket az alapfunkciókat a legtöbb hasonló portál tartalmazza.
A két legismertebb magyar fejlesztésű könyves közösségi oldal a Moly és a Könyvkolónia. Mi mindkettőt régóta használjuk, és most a könyvhét alkalmából eljött az idő arra, hogy tapasztalatainkat olvasóinkkal is megosszuk!
Moly
A 2008-ban indult moly.hu Nagy Bence egyszemélyes projektje, Bence hatalmas lelkesedéssel és meglepő profizmussal építgeti az oldalt. Felhasználók is vannak bőségesen, pörögnek a témák, mindig van miről beszélgetni. Igaz viszont, hogy a társalgás olykor kissé belterjes, amire rásegít, hogy a gyakori Moly-találkozóknak köszönhetően sokan személyesen is ismerik egymást... mi meg nem igazán ismerjük őket.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A Moly valószínűleg legnagyobb hátránya a nyakatekert kezelőfelület. Habár a közelmúltban Bence áttervezte a menüket, a frissen regisztrált könyvbarátok továbbra is a bőség zavarával küszködnek, és még a veteránok sem használják ki a funkciók többségét. (Csak az oldalkép bal szélén huszonhárom menüpontot számoltunk, emellett van még felső legördülő menü is.) Márpedig a fentebb említett belterjesség miatt a társalgások gyakran eltérnek a témától, így az ember mindenképpen szűrni kényszerül az információt. Erre van lehetőség, azonban kicsit ismerkedni kell hozzá a weboldallal, szokni kell a szerkezetét.
Szerencsére a rendszer stabilan működik, néha azért belefutottunk hibaüzenetekbe vagy adatbázishibákba, de adatvesztést nem tapasztaltunk. Apró negatívum, hogy nincsen import/export, tehát a katalógusunkat nem lehet más használatra letölteni, illetve az esetlegesen a merevlemezünkön tárolt házi könyvlistánkat sem lehet beolvastatni. (Ilyen lehetőséget kevés helyen találunk, a lentebb ismertetett Könyvkolónián sincs, de például a LibraryThingen van. Nem tudjuk, mások hogy vannak vele, de nekünk megnyugvást ad az a tudat, hogy a weboldal esetleges eltűnte után is megmarad az általunk felvitt információ, nem bajlódtunk vele hiába.)
A Molyon a beszélgetés mellett könnyen lehet könyveket cserélni is. Mi már több tucat kötethez jutottunk ily módon, köztük idegen nyelvűekhez. A jelenlegi menürendszerben kicsit el van rejtve a legfrissebb cserekönyvek listája: a bal szélen lévő menüben a Könyvek menüpont alatt találhatjuk meg a Csere fület. Főleg szórakoztató és szépirodalmat szeretnének cserélni a felhasználók – általában magyarul, illetve kisebb mértékben angolul, a többi nyelv aránya valószínűleg elhanyagolható. Találkozhatunk szakkönyvekkel is, de ezekből kevesebb van, viszont sok a képregény: nekünk úgy tűnt, hogy elsősorban a másodvonalbeli koreai manhwák magyar kiadásaitól szabadulnának az olvasók.
A regisztráció ingyenes, de lehet „pro tagság”-ot venni, ami néhány egyéb funkciót is elérhetővé tesz. Pro tagsághoz emellett még hozzá lehet jutni akkor, ha az ember a Moly könyvesboltjában vásárol, vagy ha gyakran – és rendeltetésének megfelelően – használja a hibabejelentés gombot. Nekünk néha van pro tagságunk, néha nincs (szeretünk hibákat bejelentgetni, ezekért általában darabonként néhány nap tagság jár), de a hiánya nem túl feltűnő, a Moly enélkül is jól használható.
Könyvkolónia
A Könyvkolóniát az Index munkatársai indították 2009-ben, a weblap egyik alapítója a Könyvesblog szerkesztőjeként is ismert Valuska László. Némi idő elteltével a Libri lett a Könyvkolónia főtámogatója: jelenleg is az olvasható a fejlécben, hogy„a Libri könyvközösségi oldala”. A könyves cég a weblapon keresztül befutó rendeléseken kívül valószínűleg még a reklámokból szeretne bevételt látni, ezek ugyanis jóval zavaróbbak, mint a Molyon. Sok a mozgó, szöveget elfedő hirdetés, és a témájuk sem igazán kapcsolódik a könyvekhez: kontaktlencse, méregtelenítő, vitamintáska az aktuális kínálat. Ha mindezeket elviseltük, cserébe minden szolgáltatás ingyenes, nincsen fizetős tagság.
Sajnos a Könyvkolónia rendkívül megbízhatatlanul működik, sok a hibaüzenet, illetve néha teljesen érthetetlen dolgok történnek. Volt, hogy olyan osztályzatok jelentek meg tőlünk, amelyekre mi egyáltalán nem kattintottunk! A kezelőfelület is átgondolatlan. Az az alapelképzelés, hogy a könyveket polcokra lehet rakni, de a polcok megjelenítésében túlzásba vitték a metaforát a fejlesztők: a képernyőn egy végeláthatatlan vízszintes csíkot tekergethetünk, rajta a könyvek borítóival. Egyszerű szöveges felsorolást nem lehet kérni, legalábbis nekünk nem sikerült. (Megkíséreltük beilleszteni a Könyvkolónia kisalkalmazását, hogy olvasóink is láthassák, miről van szó, de az nem volt hajlandó együttműködni a oldalunkkal. Kipróbáltuk a blog.hu-val is, ott sem működött.)
A Könyvkolónián szintén lehet cserélni, de a mi benyomásaink szerint nagyon sok az inaktív regisztráció: sokan benéznek, esetleg valamelyik Könyvesblog játék miatt regisztrálnak, de aztán nem foglalkoznak többet az oldallal. Mi a Könyvkolónián gyakran tapasztaltuk, hogy valaki nem, vagy csak nagy késéssel válaszolt a privát üzeneteinkre; ez a Molyon sokkal ritkábban fordult elő velünk. Sajnos a beépített levelező is erősíti az ellenérzéseinket, a program ugyanis a saját elküldött üzeneteinket is feladó, nem pedig címzett szerint listázza:
Az esetlenül megvalósított üzenetküldés miatt több ízben teljesen elvesztettük a fonalat, hogy kicsoda éppen mire válaszolt nekünk. Azért a Könyvkolónián is sikerült néhány érdekes könyvet cserélnünk, szóval a funkció nem teljesen használhatatlan.
A nyilvános társalgás ellenben javarészt eltévedt felhasználók között zajlik, jelenleg a legaktívabb a következőképp indult beszélgetés (betűhíven közöljük): „Én megszeretném vásárolni a könyvet, ,,de úgy látom h ezen az oldalon nem lehet..hogyan működik?” Több olyan privát üzenetet is kaptunk, amit egyértelműen nem nekünk szántak. (,,Kedves Hanna”?)
Nekünk az a gyanúnk, hogy az oldalt maguk a fejlesztők sem igazán használják – mással nem nagyon lehet magyarázni azt, hogy a Könyvesblogra beágyazott „Most olvasom” Könyvkolónia kisalkalmazás réges-rég ugyanazt mutatja, sőt a fejlécére kattintva még csinos hibajelenséget is megfigyelhetünk.
Versus
Mi úgy gondoljuk, minél több könyves weboldal van, annál jobb; ha ezek hazai fejlesztésűek, annak pedig csak örülhetünk! Egyelőre sem a Moly, sem a Könyvkolónia nem tökéletes, de mi jelenleg a Molyt használjuk többet, a Könyvkolóniára csak néha lépünk be. A Libri oldalát inkább csak azoknak ajánljuk, akik a gyakori Könyvesblog játékokon szeretnének nyerni, ehhez ugyanis muszáj regisztrálni a Könyvkolóniára.
Sok időt töltünk még a LibraryThingen is, de erről és más nemzetközi könyves közösségi oldalakról majd egy következő cikkben írunk...
További olvasnivaló
Interjúk Nagy Bencével: A Moly indulásáról / Mindenfélékről (Sajnos Könyvkolónia témájú interjúkat nem találtunk.)
Moly.hu könyvpárbaj játék (regisztráció nélkül is használható)