-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
-
szigetva: @mederi: A hozzászólásaidra nehéz reagálni, mert amit írsz azt nem nagyon lehet a nyelvtud...2021. 02. 28, 13:08 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: Az ok és a cél szavak használata -mint a "miatt" és "végett"- esetében, szerintem azért cs...2021. 02. 28, 12:45 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
-
mrregisterz: Egy újságíró írta: B. Krisztián ígéretéhez híven elfogadta a büntetést, de az ügyész súlyo...2021. 02. 26, 10:54 Mi végett kell beszólni?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Meg tudná mondani, hogy a „nekirugaszkodó vállalkozás”, az „internetadó” vagy a „szelfi” lett-e a 2014-es év szava? Nem? Ne magát hibáztassa! Szavazzon, hogy az Ön szava is számítson!
Már december közepén beszámolhattunk arról, hogy a Nyelvstratégiai Kutatócsoport és Magyar Nyelvi Szolgáltató Iroda megválasztotta az év szavait: az év szava a nekirugaszkodó vállalkozás lett, Az év antiszava a vénaszkenner, az év ifjúsági szava a punnyad, az év költői szava: messzeringó gyerekkor, az év netszava pedig az app és a tapipad. Nem véletlenül siettek, hiszen a nyestről is tudhatták, hogy két másik szervezet is készül az év szavának, szavainak megválasztására: az Anyanyelvápolók Szövetsége és a Tinta Könyvkiadó. Időközben itt is megszülettek az eredmények: az Anyanyelvápolók Szövetsége az internetadót választotta meg az év szavának – a Tinta Kiadónál ez csak ezüst- vagy bronzérmes lett, a befutó a szelfi volt. A kiadó közleményében ezt írja (kiemelések tőlünk):
Ha a szelfi szóhoz hozzávesszük a szelfizik szót is, akkor erre a modern fényképezőgépek adta lehetőségre kétszer annyian szavaztak, mint a második helyezett internetadó szóra. Érdekes, hogy egy meg nem valósult adóforma neve, amely végül is ilyenformán halva született szó, a listán az előkelő harmadik helyre tudott felkapaszkodni.
A kiadó honlapján pedig akkor ismerhetjük meg az eredményt, ha szavazunk a már lezárult versenyen. A győzelmet külön érdekessé teszi, hogy tulajdonképpen már 2013-ban is a szelfi volt az év szava – de mivel 370-es szelfi, 368-an pedig selfi alakban szavaztak rá, ezért az összesen 376 szavazatot kapott rezsicsökkentést hozták ki győztesnek. Innen is gratulálunk, ha nem is annyira a nyerteseknek, mint a szervezőknek...
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Bár az év szavának megválasztása nyilvánvalóan csupán játék, magára valamit is adó ember nyilván nem csak a humorban nem ismer tréfát, de a játékait is kellő komolysággal játssza. Az év szavának megválasztása játéknak sem jó, ha több versenyen több különböző eredmény is születik. Persze azt nem várjuk, hogy a szervezők bármelyike is azt mondja, hogy nem ő a legméltóbb az eredmény kihirdetésére, és törvényileg sem tiltható meg senkinek, hogy ilyen versenyeket rendezzen. Éppen ezért mi most közöttük hirdetünk versenyt, melynek eredményéből, ha akarják, levonhatják a tanulságot. Azt kérdezzük olvasóinktól, hogy ki méltó arra, hogy megszervezze az év szava versenyt, akár közönségszavazással, akár saját ismeretere támaszkodva.
Reméljük, olvasóink állampolgári és nyelvhasználói felelősségük tudatában döntenek. A szavazás március 15-éig, éjfélig tart. Kampánycsend nincs, korlátlanul lehet bárkit szavazásra biztatni, még a Kubatov-listák használata is megengedett.