-
Sándorné Szatmári: Nyilván el kell fogadjam a döntéseteket. Megjegyzem az alábbi kérdés, amit a neten olvasta...2025. 01. 21, 09:37 Ál- és Tudomány
-
szigetva: A „post-truth'' értelmetlen hozzászólásokat a továbbiakban is törölni fogjuk.2025. 01. 20, 11:57 Ál- és Tudomány
-
ganajtúrós bukta: @nasspolya: Igen. Utána nem adják meg a felvételinél a plusz pontokat. Azt hiszem B2 valam...2025. 01. 18, 18:57 Ismerjük vagy használjuk?
-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: Számít valahol, hogy lejárt-e a 2 év vagy az államilag akkreditáció?2025. 01. 18, 16:18 Ismerjük vagy használjuk?
-
ganajtúrós bukta: Arról nem is beszélve hogy nincs C2-es szint magyar nyelvvizsgán, aminek a megszerzése sze...2025. 01. 13, 14:12 Ismerjük vagy használjuk?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A zagorjei játékkészítés hagyománya 2009-ben felkerült az ENSZ oktatási, tudományos és kulturális szervezetének szellemiörökség-listájára is.
A szellemi kulturális örökség UNESCO-listáján is szereplő hagyományos horvát gyermekjáték-készítésnek szentelt kiállítást a zágrábi Etnográfiai Múzeum. A tárlatot, amelyen más európai országok tradicionális játékai is bemutatkoznak, május végéig láthatja a közönség. A horvát Zagorje, vagyis „a Hegyentúl” falvaiban – például Bistrički Lazban, Štubicában vagy Tugonicában – és Dalmácia hátországában a 19. század közepe óta készítenek kézi munkával jellegzetes, festett gyermekjátékokat fából. A zagorjei játékkészítés hagyománya 2009-ben felkerült az ENSZ oktatási, tudományos és kulturális szervezetének szellemiörökség-listájára is.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Bistrički Lazban több mint fél évszázada készíti Dragutin Gereci és családja a négy keréken guruló fa lovacskákat, a tolható lepkéket, madarakat, sípokat, apró szobaberendezéseket. Hagyományosan a férfi faragja ki a játékot, az asszony dolga a kifestés. Többnyire a vörös, a kék, a fehér és a fekete színt használják, virágos és geometrikus formákkal díszítik a játékokat – írja a culturenet.hr honlap.
A játékok világa című kiállításon mintegy 50 tradicionális horvát gyerekjátékot mutatnak be, de láthatók fából, illetve kerámiából készült játékok Csehországból, Németországból, a közép-lengyelországi Kielce múzeumából, Portugáliából, Szlovákiából, Szlovéniából, Svédországból, Oroszországból és Ukrajnából is. A hagyományos fa játékokon kívül fémből esztergált és rongyból készült darabokat is láthat az érdeklődő. A tárlatot olyan dokumentumfilmek kísérik, amelyek bemutatják, melyik faluban és hogyan készül a hagyományos horvát gyerekjáték.