-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: 32 Talán a "vagánykodás / vagánykodó / vagánykodik" , vagy ha durvább l...2024. 09. 20, 19:39 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: Van még pár szó ami megfontolandó arra, hogy átvegyük ilyen esetre. Például a hektorkodás....2024. 09. 19, 19:57 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: A szekál(ó/ás) is egy jó megfelelője. www.arcanum.com/hu/online-kiadva...2024. 09. 19, 11:43 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: Az általános angol abuse hétköznapi megfelelőjeként, amit a cikk végén olvasha...2024. 09. 16, 10:52 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: A textus alapú megközelítés jó, de a czikk azt sugallja nekem, hogy hiá...2024. 09. 15, 20:37 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Hány Iskola utca van a fővárosban? Milyen oktatási intézményekről neveztek el utcát? Hol volt Buda első gimnáziuma és hol létesült az első világi középiskola a fővárosban? Tanszerek és pedagógusok után is kutatunk a főváros térképen.
Miről nevezték el a Hűtőház utcát? Nyilvánvalóan az ott található hűtőházról, hiszen közterületeket gyakran neveznek el az ott álló jelentős épületekről. A tanévkezdés alkalmából ma Budapest térképén az iskolai élethez kapcsolódó neveket keresünk – a Ráday Mihály szerkesztette legfrissebb utcanévlexikon segítségével.
Budapest történetében huszonhét közterület viselte az Iskola nevet valamikor az évek során. Emellett a magyar nevek elterjedése előtt nyolc Schul Gasse ’Iskola utca’, egy Schul Platz ’Iskola tér’ és egy Schulberg ’Iskola-hegy’ volt Pest-Budán. Mi lett ezekből? A vízivárosi Schul Gasse és a békásmegyeri Schulberg ma Iskola utca, míg az óbudai Schul Gasse a Tanuló utca néven ismert. A többi Schul Gasse teljesen új nevet kapott – például az Origó nyelvvizsgaközpont ma a Rigó utcában található, mely az 1800-as évek elején nem csak németül kapta a nevét az itt található iskoláról, hanem egy ideig Oskola utca is volt.
Mivel az egy városon belül található azonos utcanevek számos kavarodást okozhatnak, a gyakori nevet viselő utcáknak sokszor adnak ritkább nevet egy-egy utcanév-változtatási hullámban. Így mára a fővárosban csak egyetlen Iskola tér maradt, Csepelen. Az itt található Kölcsey Ferenc Általános Iskolát korábban mindenki csak Iskola Téri Iskola néven ismerte: a tér neve visszaszállt a névadó intézményre.
Iskola utcából azonban már több van – szám szerint hat, szétszórva a városban. A valamikori sashalmi Iskola utca ma Elemi utca névre hallgat, hisz korábban az alapfokú iskolát elemi iskolának nevezték. A többi Iskola utcának viszont az oktatástól független nevet adtak. Van viszont egy Iskola köz Kispesten és egy Iskola lépcső a Várban – ezekre lejjebb visszatérünk. A három Oskola utca viszont teljesen eltűnt a térképről.
Középfokon
Gimnázium utca egyetlen egy van a fővárosban. A Budai Vár aljában, a Halászbástya alatt futó utcát az 1876-ra itt (a Szabó Ilonka és a Gimnázium utcák közötti telken) Miért a II. kerület szerepelt eredetileg a gimnázium nevében? Budapestet 1873-as alapításakor tíz kerületre osztották. Ekkor az I. kerületet a Vár, a Tabán és a Krisztinaváros alkották, míg a II. kerülethez tartozott a Duna partján található Víziváros (itt áll a gimnázium) és Országút. A főváros térképét először 1930-ban rajzolták újra, majd 1950-ben csatolták hozzá a környező településeket. Végül 1954-ben, Háros XXI. kerülethez csatolása során alakultak ki a főváros mai határai. A Víziváros déli része 1950-ben került az I. kerülethez.felépített II. Kerületi Királyi Egyetemi Katolikus Főgimnáziumról nevezték el. Az intézményt Buda 1686-os visszafoglalása után alapították, 1687 tavaszán. Első épülete a mai Hilton Szálló helyén állt, és a Szokullu Musztafa által létesített török iskola, azaz medresze romjaiból építették fel. A jezsuiták vezette iskola össze volt építve a Mátyás templommal, és a mai Hess András térről nyílt.
A jezsuita rend 1773-as feloszlatása után a gimnázium többször is költözni kényszerült, míg végül báró Eötvös József vallás- és közoktatásügyi miniszter segítségével megkezdődhetett az építkezés a Vár tövében. Az iskola ma is itt működik, Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium és Kollégium néven.
A mai Hess András tér korábban egy tér és egy utca együttese volt. Ezek elnevezései közül több is az itteni iskolához kapcsolódott. A német nevek közül ide tartozik a Gasse bey dem Collegio ’Kollégium melletti utca’, a Collegium Gasse ’Kollégium utca’ és a Schul Platz ’Iskola tér’. Magyarul pedig hívták a teret Iskolaház, Tanoda, és Iskola térnek is. A jelenlegi gimnáziumtól az Iskola lépcsőn felgyalogolva az Iskola utcára, vagy más néven Tanoda utcára lehetett jutni, de a rövid utcácskát 1879-ben átkeresztelték Ibolya utcára. A Tanoda név azonban Újpesten tovább él: az Április 4. teret 1991-ben nevezték át Tanoda térré, az itt található általános iskoláról.
A fővárosi közgyűlés védetté nyilváníthat „helytörténeti és várostörténeti értékű közterületneveket”, melyeket – a rendelet szövege szerint – nem lehet megváltoztatni. Ennek ellenére például 2013-ban a védett nevű Bérkocsis utca egy részét Scheiber Sándor utcára keresztelték át.
A pesti Reáltanoda utca neve azonban elég állandó, 1874 óta nem változott, és ma is rajta van a védett utcanevek listáján. A nevét onnan kapta, hogy itt épült fel az 1854-ben alapított első fővárosi világi középiskola (harmadikként a monarchiában), a Pesti Főreáltanoda – ma Eötvös József Gimnázium.
(Forrás: Wikimedia Commons / TgrBot / CC BY 2 5)
A szakiskolák, szakközépiskolák nem szerepelnek névadóként Budapesten. Van viszont Csepelen Tanműhely köz, amit a hajdani Posztógyár itt található tanműhelyéről nevezetek el.
Kicsik és nagyok
A fiatalabb korosztályok sem panaszkodhatnak – valaha négy Óvoda utca is volt Budapesten, de mára csak egy maradt, Csepelen. Óvodás köz azonban van Kispesten. Az egyetlen Bölcsőde utca pedig a XIV. kerületben van. Kétségtelenül könnyebb megjegyezni ezt a nevet az ide járó gyerekeknek, mint az utca korábbi elnevezését, ugyanis 936. utcának hívták.
Mi a helyzet a felsőoktatással? A főiskolák teljesen kimaradtak a névadók közül, és mára a kollégiumok is kiestek. Mint említettük, a Várban a valamikori Collegium Gasse beolvadt a Hess András térbe – a gellérthegyi Eötvös Kollégiumhoz vezető Kollégium lépcsőt pedig 2013-ban keresztelték át Bartoniek Géza lépcsőnek, a kollégium első igazgatója nyomán. Egyetem tér azonban van, a Belvárosban, az ELTE Jogtudományi Kara előtt. 2000-ben pedig az új egyetemi negyedben, Lágymányoson létesült az Egyetemisták parkja.
(Forrás: Wikimedia Commons / Csurla / CC BY-SA 3 0)
Végül ejtsünk szót egy másik „kihalt” közterületnévről. A Kertészeti Egyetem soroksári tangazdaságába, a Péterimajor városrészbe és az itt található, 1962-ben létesített arborétumba 2001-ig a Tangazdasághoz vezető úton lehetett eljutni. Ekkor azonban az egyetem valamikori docenséről, a paprikanemesítő dr. Túri Istvánról nevezték el az utat.
A munkaerő és az eszközök
Nem csak az intézményekről, hanem a bennük A pedellus ’iskolai altiszt, hivatali szolga’ szót ma nem igen használjuk – ma leginkább iskolatitkárok, pedagógiai asszisztensek, portások és takarítók segítik az iskolai élet lebonyolítását.dolgozó pedagógusokról is neveztek el néhány utcát a fővárosban. A Tanár utca és az Óvónő utca Rákoscsabán fut egymással párhuzamosan. A budafoki Tanító utcából nyílik a Pedellus utca.
Az iskolai eszközök közül is néhány bekerült az utcanévjegyzékbe. A budafoki Pedellus utcából nyílik a Tábla utca. A táblakrétáról kapta a nevét a rákoscsabai Kréta utca, míg a Wekerle-telepen, egy iskola közelében van a Körző utca. Ám a főváros térképén hiába keressük a füzetet, a vonalzót, a ceruzát és a tollat – ezek nem kaptak utcát. Ettől persze még helyük van az iskolatáskában. Ideje bepakolni őket. Mindenkinek jó tanévkezdést kívánunk!
Források
Ráday Mihály (szerk.)(2013) Budapesti utcanevek A–Z
Fekete Lajos: Mohamedán vallási és szellemi élet a törökkori Budán
94/2012. (XII. 27.) Főv. Kgy. rendelet a közterület- és városrésznevek megállapításáról, azok jelöléséről, valamint a házszám-megállapítás szabályairól