-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Amúgy nincs kedved kalandmesternek jelentkezni a legközelebbi m.a.g.u....2025. 07. 09, 18:00 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Egyetlen konkrétum van a hosszú szövegedben: a magyarban E3-ban nincs ...2025. 07. 09, 11:17 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Idézet a cikkből: "...erősen kritizálják a nyelvcsalád fogalmát. Ennek ...2025. 07. 09, 10:23 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Az alapszókincs az olyan szavak amiket nap mint nap folyamatosan haszn...2025. 07. 08, 23:12 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Igen, feltételezem, hogy nem véletlenül maradtak fenn.. Nem ki, hanem rátalálta...2025. 07. 08, 11:17 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Sokat panaszkodunk a magyar neten tapasztalható vitastílusról, de a web angol nyelvterületen sem fenékig tejfel. Nem csoda, ha előbb-utóbb valaki a kommentekben és fórumokon újra és újra felbukkanó „érv”-ekből is viccet csinál.
Bár a bingó Magyarországon sem ismeretlen, röviden érdemes megemlíteni a játékszabályokat – már csak azért is, mert a játéknak több változata is van. Ami a legtöbb bingóváltozat közös vonásának tekinthető, az az, hogy a jétékos előtt van a szelvény, amelyen vagy ő maga jelölt meg különböző számokat, vagy a megvásárolt szelvényen ezek már szerepeltek. A sorshúzás folyamán a szelvényről kihúzzák azokat a számokat, amelyek kisorsolásra kerültek. Ha a szelvényen szereplő összes számot kihúzták, vagy – más változatokban – bizonyos alakzat rajzolódik ki egy szelvényen (például minden oszlopból kihúztak legalább egy számot, vagy a kihúzott számok egy sorban vagy oszlopban helyezkednek el), akkor a játékos elkiáltja magát: „Bingó!”. Aki először bingót kiált, az nyer – persze csak akkor, ha a szelvénye tényleg megfelel a kívánalmaknak.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az internetes érvelési bingó ötlete arra épül, hogy a fórumokon vagy kommentekben folyó vitákban rendszeresen ugyanazok az „érvek” (valójában súlytalan állítások, provokatív vagy megalázó megjegyzések) kerülnek elő. A netező maga elé veheti a szelvényt, és kihúzhatja azokat az „érv”-eket, amelyekkel böngészés közben találkozik. A szelvényen szereplő mondatok a magyar netezők számára is ismerősek lehetnek...

Én TÉNYEKET idézek.
Olvass a sorok között!
Hány éves vagy?
Szánalmas vagy.
Ébredj fel!
Ha lenne hozzá időm és kedvem, könnyen megcáfolhatnám az érveidet.
Saját szemmel láttam a bizonyítékot a neten!
Egy [ide egy gyalázkodó kifejezés jön] pont ezt mondaná.
Biztos valami könyvben olvastad.
Mondd, hogy nem vagy ennyire hülye.
A valóság azonban nem ilyen.
Sosem mernéd a szemembe mondani.
Te angol anyanyelvű vagy? (Vö. Előbb tanulj meg magyarul!)
Szart sem ér a munkád.
Nem válaszoltál a kérdésemre.
Csak azért, mert nem tudom bizonyítani, még lehet igaz.
Személyesen ismerek néhány [népcsoport tagja]-t. (Vö. Vannak [etnikum, vallási csoport megnevezése] barátaim.)
Azért nem tetszik senkinek a véleményem, mert igaz.
Sosem mondtam, hogy értek hozzá.
Egyszerűen nem fogod fel.
Szándékosan kiforgatod, amit mondok.
Szűz vagy?
A forrásod [X]-hez kötődik, ezért nem megbízható.
Na viszlát – nekem van életem.
Forrás és ajánlott olvasmány