-
tenzo: Sztem az ocsúdik szláv lesz. Oroszul ocsúdik - очнуться, szem - око, очи. Felnyílik a szem...2021. 03. 04, 19:14 Ocsú és ocsúdik
-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
-
szigetva: @mederi: A hozzászólásaidra nehéz reagálni, mert amit írsz azt nem nagyon lehet a nyelvtud...2021. 02. 28, 13:08 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: Az ok és a cél szavak használata -mint a "miatt" és "végett"- esetében, szerintem azért cs...2021. 02. 28, 12:45 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Nem kell olyan dolgokat állítanunk, amelyek ellentétben állnak az igazsággal – elég, ha csak az igazság felét mondjuk ki.
Rusztem Adagamov kazanyi születésű, Moszkvában felnőtt, jelenleg Prágában élő orosz blogger figyelemre méltó felfedezést tett közzé a Facebookon. A RIA Novostyi orosz hírügynökség rövid hírt tett közzé, mely szerint az Obama elnökkel elégedetlen amerikaiak aránya elérte az 59%-ot, ez pedig „antirekord”. A hírben az is szerepel, hogy az amerikaiak leginkább az elnök külpolitikai tevékenységével elégedetlenek: az Obama külpolitikáját bírálók száma január óta 10 százalékponttal nőtt.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Arról azonban a hír nem szól, hogy miért elégedetlenek az amerikaiak Obama külpolitikájával. Pedig éppen ez az, ami az orosz olvasót leginkább érintheti. Gondolhat például arra, hogy az amerikaiaknak nem tetszik, hogy Obama Oroszországgal szemben szankciókat vezetett be. Pedig a valóság éppen ennek az ellenkezője.
Az amerikaiaknak ugyanis elsősorban az a bajuk, hogy Obama fellépését túlságosan puhának tartják. Tízből kilenc amerikai támogatja az Oroszországgal szembeni szankciókat, de többet várna az elnöktől Ukrajna területi épségének megvédéséért. (Az Adagamov által megadott link nálunk nem működik, de pl. az ABC News cikke is hasonlókat állít.)
Ezt a trükköt nem csupán hírügynökségek alkalmazzák. Úgy tűnik, van rá példa a magyar politikai életből is – igaz, ebben az ügyben egyelőre nem derült még ki az igazság.