nyest.hu
Kövessen, kérem!
Legutolsó hozzászólások
A nyelvész majd megmondja
A legnépszerűbb anyagok
Írjon! Nekünk!
nyest.hu
nyest.hu
 
Hogyan emlékeznek a kutyák?

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem kutatói részletes kísérleti bizonyítékot szolgáltattak arra, hogy a kutyák emlékeznek az ember által korábban bemutatott cselekvésekre. Miklósi Ádám, az ELTE Etológia Tanszék tanszékvezetője és Claudia Fogazza PhD-hallgató tanulmánya a rangos Animal Cognition című szaklap júliusi számában jelent meg.

nyest.hu | 2013. július 25.
|  

A friss ELTE-s kutatás szerint a kutyák képesek megtanulni, megjegyezni és egy bizonyos idő után megismételni azokat az akciókat, amelyeket a gazdáik mutattak nekik. A kutyák utánzó képességeire már a korábbi vizsgálatok is rámutattak, ugyanakkor ez a tanulmány az első, amely bizonyítja, hogy a kutyák képesek hosszú ideig az emlékezetükben tárolni az embernél megfigyelt viselkedést. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Etológia Tanszék kutatóinak – Miklósi Ádám tanszékvezető egyetemi tanár és Claudia Fogazza, a Tanszék PhD-hallgatója – tanulmánya az Animal Cognition című szaklapban jelent meg.

Miklósi Ádám és Claudia Fogazza kutatásában arra kereste a választ, hogy a kutyák képesek-e akkor is sikeresen teljesíteni egy utánzáson alapuló feladatot, ha a megfigyelés és a végrehajtás közben hosszú idő telik el, illetve más tevékenységgel szakítják meg a folyamatot. A kísérletek során nyolc felnőtt kutyát „Csináld, ahogy én”-módszerrel tanítottak egyszerű feladatokra, például hogy a gazdák demonstrációját követve sétáljanak egy vödör körül, vagy húzzanak meg egy csengőt.

A tanulási szakaszban a kutyáknak 5-30 másodpercet kellett várniuk, mielőtt megismételhették a tulajdonosok mozdulatait. A tesztek során azonban kutyák akár 10 perces szünet után is képesek voltak a gazdák által bemutatott akciók végrehajtására, sőt akkor is sikeresek voltak, ha a megfigyelést követően a gazda játszott velük vagy különböző egyéb feladatokat kellett végrehajtaniuk.

Hogyan emlékeznek a kutyák?
Forrás: MCS

A kísérletek bebizonyították, hogy a kutyák képesek mások akcióira hosszabb időn át is emlékezni, és ha lehetőségük adódik, akkor később ezeket az akciókat maguk is végre tudják hajtani. A kutyák hosszútávú memóriáját eddig főleg tárgy- és akciónevek alapján kutatták. Az új felismerés kiválóan alkalmazható a kutyakiképzésben is.

Követem a cikkhozzászólásokat (RSS)
Hozzászóláshoz lépjen be vagy regisztráljon.
2 Molnár Cecília 2013. július 25. 17:51

@Antiszociális Nyelvészkedő: A cikkben nem új felfedezésről van szó, hanem egy megfigyeléseken alapuló sejtés kísérletekkel való igazolásáról. A tudomány ilyen végtelenül uncsi!

Apropó: több tudománymódszertani cikket kéne közölnünk, hogy eloszlassuk ezeket a félreértéseket.

1 Sultanus Constantinus 2013. július 25. 15:18

Egyrészt örülök annak, hogy végre nem "brit tudósok"-ról és "amerikai kutatók"-ról olvasok cikket.

Másrészt, szerintem ezzel nem fedeztek fel semmi újat. Minden idomítható állatnak kell, hogy legyen emlékezete, különben nem lenne idomítható. Meglepő, de még a legtöbb ember által primitívnek tartott rágcsálók (pl. patkányok és tengerimalacok) is rendkívül intelligensek. Ha úgy hozta volna a sors, hogy az ember "társa" nem a kutya lenne, hanem a patkány, akkor most nyilván arról zengene mindenki ódákat, hogy de még mennyire okos állat...

Információ
X