-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: Miért pont ez a két nyelv? Az illírből főleg csak tulajdonnevek és pár...2024. 10. 10, 07:37 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: A szer szó sokoldalú jelentése a MAI magyar nyelvben amire gondoltam és amiről ...2024. 10. 06, 20:07 Ál- és Tudomány
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Azért inkább a tudományos forrásokat ajánlanám: uesz.nytud.hu/index.ht...2024. 10. 06, 14:26 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 18 Kiegészítés:" Szerintem pontos magyarázatot kaphatunk a "szer" szó ...2024. 10. 06, 14:20 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: Ezt a Wikipédia oldalt hu.wikipedia.org/wiki/Eraviszkuszok úgy vélem érdemes megtekinteni....2024. 10. 04, 08:19 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Beszédet mondani nem egyszerű, sokaknak borsódzik a háta az efféle feladattól. Valóban olyan nehéz lenne? Cikkünk segítségével elsajátíthatja a nyilvános beszéd és a hatásos fellépés fortélyait.
Önnek sem a kedvenc foglalatossága mások előtt felszólalni, beszédet tartani? Még a családi köszöntőket is inkább másra testálja, ha lehet? Pedig nem is olyan lehetetlen feladat elsajátítani a magabiztos előadásmódot.
(Forrás: sxc.hu/Harrison Keely)
A Telegraph cikke szerint a feladat egyszerű – a nyilvános beszédtől, szerepléstől irtózó illetőnek nem kell mást tennie, „csupán” magabiztosnak tűnni. Ez pedig – bármilyen nagy feladatnak látszik is elsőre – a testbeszéd megfelelő alkalmazásával megoldható, mondja James Borg, a téma szakértője, aki könyvet is jelentetett már meg a hatékony testbeszédről.
Tulajdonképpen ha végiggondoljuk, mitől tűnik valaki feszélyezettnek, és ezeket a testtartásokat, mozdulatokat elkerüljük, már nyert ügyünk van. Ha például ügyelünk arra, hogy ne úgy álljunk, mint aki karót nyelt, és ne szorítsuk testünkhöz a karunkat, hanem lazán tartsuk, sokkal természetesebb benyomást keltünk majd. Ha emellé még gesztikulálunk is, időnként egy-egy kézmozdulattal erősítve meg mondanivalónkat, hallgatóságunk egészen biztosan jobban figyel majd ránk. Lehetőleg ne kapaszkodjunk a szószékbe vagy az asztalba – még ha pillanatnyi biztonságérzést nyújthat is, ettől csak idegesebbnek tűnünk.
A legfontosabb azonban mindenképp a szemkontaktus: ezzel egy egész közönséget megnyerhetünk magunknak. Semmiképp se fixírozzunk egy pontot a padlón, hanem emelt fejjel tartsuk meg a beszédünket. A legjobb megoldás, ha jegyzetünkbe sem pillantunk bele túl sokat, hiszen így még jobb kapcsolatot alakíthatunk ki a hallgatósággal. Lehetőleg minél több emberre nézzünk rá az előadás során – így mindannyian úgy fogják érezni, hogy személyesen nekik szólt a mondanivalónk.
Ha már megszereztük a nézőink figyelmét, meg is kell azt tartanunk. Ehhez pedig szükség van némi változatosságra. Ezért mindig törekedjünk arra, hogy beszédünkben lassabb és tempósabb részek is legyenek, és használjuk a hanglejtést is a megértetés eszközeként. Kézmozdulataink és mimikánk szintén változatosságot jelenthetnek – tanácsolja a szakértő.
Az igazán sikeres nyilvános beszédnek van még egy rendkívül fontos jellemzője: az előadó követni tudja közönsége viselkedését. Ha netán beszéde közben nyugtalannak vagy távolságtartónak, netán unottnak érzi a közönséget, ne féljen változtatni az előre elgondolt szerkezeten. Színesítse előadását egy-egy viccel, megjegyzéssel, vagy ha egy hosszabb előadásnál már nagyon fáradtnak látja a hallgatóságot, egy rövid szünettel. James Borg ráadás jó tanácsa viszont nem magához a testbeszédhez kötődik, attól sokkal egyszerűbb: ha hallgatóságunk menthetetlenül unottnak tűnik, egész nyugodtan szellőztessünk egy nagyot.