-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: A textus alapú megközelítés jó, de a czikk azt sugallja nekem, hogy hiá...2024. 09. 15, 20:37 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: "Siegelinde" idézet a cikkben hangátvetés témában: "És nem mondják "motort" helyett soha a...2024. 09. 08, 10:27 Így műveld a nyelvedet
-
ganajtúrós bukta: *De tulajdonképpen lefedi mi is a bully (iskolai basáskodó, iskolai basa) és a bullying(is...2024. 08. 19, 22:01 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: Tovább kutattam. 2006-os iskola újság Basáskodásnak lett lefordítva a szó, csak nem terjed...2024. 08. 19, 21:56 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 30 Nem azt írtam, hogy magyar, hanem..: "...a mai magyar nyelvben élő kelta szó...2024. 08. 19, 12:24 Még néhány mondat a rokonságról
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Meggyőzné a főnökét valamiről? A férjével vagy feleségével szeretne dűlőre jutni egy fontos kérdésben? Nem tud elég magabiztosan beszélni társaságban? Mindez lerí a testbeszédéről. Jó hír, hogy ezek a készségek tudatosan is lépésről lépésre fejleszthetők.
Magabiztos kommunikáció – sok dolgozó, diák, politikus vagy éppen tanárember álma. Ahogy korábban is írtuk, tudatosan is lehet alkalmazni a testbeszéd jeleit. Egyik napról a másikra persze nehéz lenne elsajátítani, de nonverbális jelek tanulmányozásával sokat lendíthetünk az ügyön – állítja a Telegraph cikke és James Borg szakértő.
(Forrás: sxc.hu/Marc Finch)
Mozdulataink, testtartásunk, gesztusaink, mimikánk mind a gondolatainkról és hozzáállásunkról árulkodik. Ha azonban tudatosan alkalmazzuk a különféle testbeszéd-jeleket, nem mindennapi eredményt érhetünk el. Mint a szakértő szavaiból kiderül, néhány apróságra ügyelve máris sokkal hatékonyabbá tehetjük kommunikációnkat.
Először is: elengedhetetlen, hogy egészen konkrétak legyünk. A határozott üzenet sokkal könnyebben és biztosabban célba ér, mint a bizonytalanul útjára indított mondat. Akár kötetlen, akár hivatalos a szituáció, amiben a beszélgetést folytatjuk, a cél ugyanaz: eljuttatni a másikhoz mondanivalónkat. Ehhez pedig egyértelműen meg kell azt fogalmaznunk. A megfogalmazás azonban nem csupán a szavakra vonatkozik, sőt! A testtartás például sokkal beszédesebb lehet minden cirkalmas szövegnél.
Ha például eredményt akarunk elérni, mindenképp biztosan kell állnunk vagy ülnünk. Aki úgy áll főnöke előtt, mint a cövek, hamarabb fog fizetésemelést kapni, mint aki egyik lábáról a másikra billegve szeretne célt érni. A határozottságot sugárzó kiálláshoz elengedhetetlen az egyenes hát és a szintén egyenesen tartott fej. Akár még előre is dőlhetünk egy csöppet – ez egészen biztosan azt az érzést kelti majd hallgatóságunkban, hogy biztosak vagyunk a dolgunkban.
Szintén sokat számít a megfelelő kéztartás. A széles gesztusok szuggesztívek lehetnek ugyan, de a magabiztosság érzetét a másikban inkább a nyugodt kézmozdulatokkal tudjuk elérni. Ha például összehasonlítjuk Tony Blair ex- és Gordon Brown jelenlegi brit miniszterelnök mozgását, megállapíthatjuk, hogy Blair sokkal ügyesebben érzékeltette hallgatóságával a megbízhatóságot és empátiát. Amikor két kezét egymásba téve beszélt, sokkal meggyőzőbben adhatta elő, hogy tudja, mit csinál, mint Gordon Brown, akinek ideges kézmozdulatai inkább bizonytalanságról árulkodnak.
A szemkontaktus fontossága szintén nem újkeletű téma – mégsem lehet elégszer hangsúlyozni. Ha folyamatos figyelmet szeretnénk, mindenképp tartsunk erős szemkontaktust azokkal, akikhez beszélünk. Ha több ember elé kell kiállnunk a mondanivalónkkal, határozottan és nyugodtan vigyük tekintetünket egyikükről a másikukra. Persze ügyeljünk rá, hogy semmiképp ne bámuljunk túl sokáig egy emberre – ha három másodpercnél jóval tovább tartunk szemkontaktust valakivel egy csoportban, az inkább riasztónak fog tűnni.
Érdemes tehát tesztelnünk magunkat, és leellenőrizni, vajon hogyan használjuk a testünket párbeszéd közben. Valószínűleg meglepő megfigyeléseket teszünk majd – és amint elkezdjük tudatosan alkalmazni a tanultakat, talán még ennél is meglepőbbeket.