-
Gelmdfd: Jut eszembe a végett szót következtében használni épp németizmus lenne, hisz a wegen ez is...2021. 02. 28, 17:56 Mi végett kell beszólni?
-
Gelmdfd: Itt vélném megjegyezni, hogy attól, hogy mondjuk lehetségesen megvan a finnugorban is a mi...2021. 02. 28, 17:17 Mi végett kell beszólni?
-
Gelmdfd: @Gelmdfd: Érdekes, hogy a másik mi is ugyanezt mutatja: eredetileg volt előtte egy ui, min...2021. 02. 28, 17:04 Mi végett kell beszólni?
-
Gelmdfd: A miatt névutó eredeti jelentése a TESz. szerint ’át, által, keresztül’, illetve ’által, r...2021. 02. 28, 16:56 Mi végett kell beszólni?
-
Gelmdfd: @mederi: Mint írtam már korábban, az ok, mint uk csak saját magaja lehet, vagy ami visszaf...2021. 02. 28, 16:21 Mi végett kell beszólni?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A világ legnagyobb tudományos kiadója támadást indított a szabadon hozzáférhető tudományos cikkek ellen.
Korábban már többször írtunk arról, hogy a tudományos kutatások útjában éppen a tudományos könyvkiadók állnak: a kutatók a folyóiratokban ingyen publikálják a cikkeiket, ám ahhoz, hogy egymás cikkeit elolvashassák, intézményeiknek meg kell venniük ezeket. Éppen ezért több terv született már arra, hogy ingyenessé tegyék a szakfolyóiratokat. Indultak már akciók, melyek keretében bojkottáták a drága folyóiratokat, az egyetemi könyvtárak pedig nem voltak hajlandóak a kiadványokra előfizetni.
Most a küzdelem újabb fejezetéhez ért. Eddig is szokás volt, hogy bár elvben a kiadókkal kötött szerződések ezt nem tették lehetővé, a kutatók saját honlapjukra – illetve olyan tudományos közösségi oldalakra, mint az academia.edu – feltöltötték cikkeiket, és ezeken keresztül elérhetőek voltak. E szokás ellen a kiadók sem emeltek kifogást. Most azonban az egyik legnagyobb tudományos kiadó, az Elsevier leveteti az academia.edu-ról azokat a cikkeket, melyeket az általa kiadott folyóiratokban publikáltak – számol be róla a Sauropod Vertebra Picture of the Week (A hét Sauropod Vertebra-képe) című tudományos blog.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az eset a kutatók körében nagy felháborodást váltott ki, indulatos tweetek folyamát indította el. Az SV-POW posztja kiemeli, hogy az angol publish ’kiad, megjelentet’ azt jelenti, hogy make public – azaz ’nyilvánossá tesz’ –, ám a kiadók (publishers) most éppen az ellenkezőjét teszik. Éppen ezért a tudomány ellenségeinek is nevezi őket.