-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
-
szigetva: @mederi: A hozzászólásaidra nehéz reagálni, mert amit írsz azt nem nagyon lehet a nyelvtud...2021. 02. 28, 13:08 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: Az ok és a cél szavak használata -mint a "miatt" és "végett"- esetében, szerintem azért cs...2021. 02. 28, 12:45 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
-
mrregisterz: Egy újságíró írta: B. Krisztián ígéretéhez híven elfogadta a büntetést, de az ügyész súlyo...2021. 02. 26, 10:54 Mi végett kell beszólni?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A héten elhunyt Michael Hart, az elektronikus könyvek atyja, a legrégebbi – idén 40 éves – digitális könyvtár, a Project Gutenberg alapítója.
Michael Hart már 1971-ben elindította az irodalmi művek első elektronikus könyvtárát. Még az internet se létezett, csak annak előde, és kezdetben ezen tette elérhetővé a különböző könyveket – mint a Biblia illetve Shakespeare, Homérosz és Mark Twain művei.
Hart eleinte saját maga gépelte be a könyveket, 1987-ig összesen mintegy 313 könyvet. Ezek a számítógépeken ingyenesen hozzáférhető művek voltak az első elektronikus-könyvek, azaz a digitális formátumban tárolt könyvek.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Idén nyáron már 36 ezer mű volt megtalálható a Hart által alapított Project Gutenberg kínálatában. A művek többsége ugyan angol nyelvű, de más nyelven írt műveket is jegyeznek. A nagyobb európai nyelveken több száz, de finnül is 612, míg magyarul 22 könyv érhető el az ingyenes oldalon.
Más digitalizálási projektekhez képest a PG erőfeszítése ma már talán eltörpül – a Google Books már 15 millió könyvet digitalizált eddig, de szerzői jogok miatt ezek többsége természetesen nem érhető el teljes terjedelmében – de Hartra még sokáig fognak emlékezni, mint az elektronikus könyvek atyjára.