-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 25 -re Folytatás: "A -d-re talán a válasz az, hogy fiktív tőre épül, nincs öná...2024. 10. 13, 11:41 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 25 "Miért pont ez a két nyelv?" Mármint az (illír-) pannon - kelta (==> a k...2024. 10. 12, 10:34 Ál- és Tudomány
-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: Miért pont ez a két nyelv? Az illírből főleg csak tulajdonnevek és pár...2024. 10. 10, 07:37 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: A szer szó sokoldalú jelentése a MAI magyar nyelvben amire gondoltam és amiről ...2024. 10. 06, 20:07 Ál- és Tudomány
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Azért inkább a tudományos forrásokat ajánlanám: uesz.nytud.hu/index.ht...2024. 10. 06, 14:26 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az eddiginél is nagyobb érdeklődés várható Szlovákiában a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által kiírt „Szülőföldön magyarul” ösztöndíj-pályázatok iránt – derült ki a pályázatok lebonyolító szervezetének feladatát ellátó Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) prognózisából.
Az SZMPSZ prognózisa szerint a március 15-én kezdődött pályázati időszakban a tavalyinál több igénylésre lehet számítani, a szlovákiai magyar nyelvű oktatás és nevelés támogatását célzó program keretén belül.
2011-ben összesen 47817 oktatási-nevelési, illetve hallgatói támogatásra nyújtottak be pályázatot. A támogatások közül csaknem 8 ezret óvodába járó gyermek után, több mint 30 ezret általános iskolás tanuló után, csaknem 9 ezret pedig középiskolai tanulmányokat folytató diákok után igényeltek. Hallgatói támogatást 191-en kértek. Az SZMPSZ az idén a tavalyinál több pályázat beadására számít.
„A nevelési-oktatási támogatás a taneszköz támogatással együtt körülbelül 75 eurót tesz ki. Ez az összeg bizony nem ritkán, sokat számít a szülőknek” – mondta el az MTI-nek Hanesz Angelika, az SZMPSZ pályázati koordinátora. Rámutatott: a támogatás sokszor olyan közösségi rendezvények, osztálykirándulások megvalósításában is segít, amelyek egyébként nem jöhettek volna létre.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Ezt bizonyítja az a tény is, hogy a nehéz szociális és gazdasági helyzetben levő régiókból érkezett a legnagyobb arányú igénylés. Azokban a járásokban, ahol a legnagyobb a munkanélküliség, szinte mindenütt 90% fölött volt a pályázatok beadóinak a magyar iskolásokhoz viszonyított aránya.
Hanesz Angelika szerint a statisztikai adatok a szlovákiai magyarság folyamatos létszámcsökkenéséről tanúskodnak. Bár az ösztöndíjprogram egymagában nem oldhatja meg ezt a problémát, mindenképpen ösztönzi magyar szülőket arra, hogy magyar tannyelvű intézményt válasszanak a gyermekeik számára.
2011-től a támogatások összegét közvetlenül a szülők kapják kézhez. Ez a változtatás a bevezetésekor vegyes fogadtatásra talált, mivel több pedagógus annak a félelmének adott hangot, hogy a támogatások összegét a szülők esetenként más, az oktatással nem összefüggő célokra költik majd el.
Pék László, az SZMPSZ elnöke szerint a jelenlegi rendszer ugyan inkább a gyermekeiket magyar iskolába írató szülők ilyen irányú „kitartását” motiválja, de a tavalyi félelmek nem igazolódtak be. „Úgy érzem, hogy a támogatások az új rendszer mellett sem más irányban lettek hasznosítva, mint eddig” – mondta az MTI-nek Pék.
Változást jelent a pályázati rendszerben, hogy egyedi elbírálásban részesülhetnek a támogatás megítélésekor a nappali tagozatos, középfokú oktatásban részt vevő tanulók, akik 1993. szeptember 1. előtt születtek. Pék szerint erre azért volt szükség, mivel Szlovákiában a középiskolát 9 osztályos általános iskolai oktatás előzi meg, ez pedig egy évvel több, mint a többi határon túli területen.
Tavaly óta a támogatást a magyar nevelési nyelvű óvodákba járó gyerekek szülei is igényelhetik. „Az utolsó évfolyamba járó óvodások esetében akkor jár a támogatás, ha a gyerekeket magyar iskolába íratták be” – magyarázta Pék László. Hozzátette: változást jelent az is, hogy nem lesz jogosult a támogatás megítélésére az a tanuló, akinek a 2011/12-es tanév első félévében több mint 50 óra igazolatlan hiányzása van.
A Szülőföldön magyarul program keretén belül megítélhető támogatásokra Szlovákiában a magyar nevelési nyelvű óvodákba járó gyerekek, valamint a magyar tannyelvű általános és középiskolai képzésben részt vevő tanulók jogosultak, továbbá azok a diákok, akik részben vagy teljesen magyar nyelven folytatják tanulmányaikat egy Szlovákiában működő felsőoktatási intézményben.