-
Gelmerja: @Gelmerja: Azért idegbe jönni is vidámság, de marad az űznél a vidám, mint Kirgen a germag...2021. 03. 05, 21:02 Madártávlatból
-
Gelmerja: @Gelmerja: Vagyis wena: ín ipar: wipr éber. webr,2021. 03. 05, 21:00 Madártávlatból
-
Gelmerja: Na már megint letörölték! egy valamit kihagytam, az ideg szót. Janteg, mint fingár szó? Ez...2021. 03. 05, 20:59 Madártávlatból
-
tenzo: Sztem az ocsúdik szláv lesz. Oroszul ocsúdik - очнуться, szem - око, очи. Felnyílik a szem...2021. 03. 04, 19:14 Ocsú és ocsúdik
-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Alkotmányellenes lenne, ha Szlovákiában népszavazást rendeznének arról, hogy a hivatalos érintkezésekben kizárólag csak a szlovák nyelvet legyen szabad használni – állítja Rudolf Chmel szlovák emberi jogi és kisebbségügyi miniszterelnök-helyettes.
Chmel szerdai nyilatkozatában az ellenzéki Szlovák Nemzeti Párt (SNS) kezdeményezésére reagált. A párt a közelmúltban aláírásgyűjtésbe kezdett a népszavazás kiírása érdekében. Ján Slota, az SNS elnöke szerint eddig már mintegy 60 ezer aláírás gyűlt össze. A hatályos szabályok szerint ahhoz, hogy az államfő kiírja a népszavazást 350 ezer aláírásra van szükség.
„A nemzeti kisebbség nyelvének hivatali használatát az alkotmány 34. cikkelye garantálja” – olvasható a miniszterelnök-helyettes nyilatkozatában.
Chmel ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy a szlovák alkotmány szerint az alapvető emberi jogok nem képezhetik népszavazás tárgyát, a nemzeti és etnikai kisebbségek jogait pedig éppen az alkotmánynak az alapvető emberi jogokat rögzítő részében sorolják fel.
Rudolf Chmel a kisebbségi nyelvek hivatali használatát szabályozó törvény módosításával kapcsolatban felmerült tévhiteket próbálja eloszlatni.
A kormánykoalíciós Híd párt politikusa egyebek között cáfolja, hogy a törvény módosítása miatt a településeknek pluszkiadásaik keletkeznének, mert a kétnyelvű táblákat az állam fizeti. Úgy véli, nem mélyül el a szakadék a szlovákok és a magyarok között, hiszen a szlovák hivatalnokoknak nem lesz kötelező a kisebbségi nyelv ismerete, de a kisebbségiek szabadabban használhatják anyanyelvüket.
Chmel szerint az az érvelés, hogy a törvénymódosítást nem kellene elsietni, és érdemes lenne megvárni a májusi népszámlálás eredményeit, nem állja meg a helyét, mert a népszámlálás végleges eredményei csak 2014-ben lesznek ismertek.
A kisebbségi nyelvek hivatali használatát szabályozó törvény módosítását első olvasatban már megszavazta a szlovák törvényhozás. A jogszabály-tervezet következő vitájára a május 17-én kezdődő ülésszakon kerül sor.