-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 65 Egyfajta "hablatyolás" lehet az is, amikor a világtérképre (atlaszra) gondol...2023. 09. 27, 08:50 Urál‒Altaj
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 64 Bocs..: Atlasz nem a Földet, hanem az égboltot tartja a mitológia s...2023. 09. 25, 19:18 Urál‒Altaj
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Nyomatékosan kérlek, fejezd be ezt az értelmetlen hablatyolást. Nem vi...2023. 09. 24, 18:40 Urál‒Altaj
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 63 Kiegészítés: Közismert, hogy az ATLASZ hegység neve mitológiai alak...2023. 09. 24, 11:05 Urál‒Altaj
-
Sándorné Szatmári: Visszatérve az Altáj és Ural szavak eredetére és Pangeára.. Kérdés: -Léteznek-e fennmaradt...2023. 09. 21, 12:43 Urál‒Altaj
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Szlovákiának, a szlovák társadalomnak el kell döntenie, hogyan kívánja kezelni a jövőben a kisebbségi nyelvhasználatot - jelentette ki a szlovák emberi jogi és kisebbségügyi miniszterelnök-helyettes szerdán Pozsonyban.
Rudolf Chmel szerint két lehetőség közül lehet választani. Az első, hogy a kisebbségi nyelvet a többségi egységet megbontó tényezőként kezeljük, s törvénnyel biztosítjuk a nyelvi egyszínűséget, míg a második az, hogy a nemzeti kisebbségeket és nyelvüket ajándéknak tekintjük.
„A sokszínűség egyike a legmagasabb értékeknek” – szögezte le Chmel a Nyelv és identitás – kisebbségi jogok nálunk és Európában" című, általa kezdeményezett nemzetközi konferencián.
A miniszterelnök-helyettes megállapította: ami a kisebbségeket illeti, a szlovák politikai elit, függetlenül a pártszínektől, egységesen a nemzetállam és az egyetlen nyelv mellett sorakozik fel.
„Ez azért van így, mert mentálisan inkább a nemzetállam hívei voltak, s demokrataként is azok maradtak” – szögezte le a politikus, aki a Híd polgári pártot képviseli a kormányban.
Chmel szerint Szlovákiában 20 évvel a rendszerváltozás után is mintegy „tartósították” a korábbi kisebbségi politikát. Rámutatott: előrelépésként a törvényekbe a kisebbségekkel kapcsolatban csak az került bele, amire Szlovákiát a nemzetközi szerződések és kötelezettségvállalások kényszerítették.
Szlovákia – fejtette ki Chmel – most történelmi döntés előtt áll: el kellene fogadnia a hivatali kisebbségi nyelvhasználatot szabályozó törvény módosítását, amely az eddigi 20 százalékról 10 százalékra szállítaná le a nyelvhasználati küszöböt.
„Célom, hogy a kisebbségek jogállását európai szintre emeljem” – jegyezte meg a kormányfőhelyettes, aki a konferencia megrendezésével is szeretne hozzájárulni ahhoz, hogy a kisebbségek jogállásának átfogó rendezéséről társadalmi vita kerekedjen.
Chmel a magyar kisebbségtől való félelmet Szlovákiában értelmetlennek minősítette.