-
Sándorné Szatmári: Nyilván el kell fogadjam a döntéseteket. Megjegyzem az alábbi kérdés, amit a neten olvasta...2025. 01. 21, 09:37 Ál- és Tudomány
-
szigetva: A „post-truth'' értelmetlen hozzászólásokat a továbbiakban is törölni fogjuk.2025. 01. 20, 11:57 Ál- és Tudomány
-
ganajtúrós bukta: @nasspolya: Igen. Utána nem adják meg a felvételinél a plusz pontokat. Azt hiszem B2 valam...2025. 01. 18, 18:57 Ismerjük vagy használjuk?
-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: Számít valahol, hogy lejárt-e a 2 év vagy az államilag akkreditáció?2025. 01. 18, 16:18 Ismerjük vagy használjuk?
-
ganajtúrós bukta: Arról nem is beszélve hogy nincs C2-es szint magyar nyelvvizsgán, aminek a megszerzése sze...2025. 01. 13, 14:12 Ismerjük vagy használjuk?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Botoxkezeléssel nemcsak az arcunk lesz fiatalosabb, hanem a világ is szebbé válik. Kutatók legalábbis megállapították: ha kevesebbet ráncoljuk a homlokunkat (vagyis ritkábban engedjük, hogy arcunkra kiüljön a rosszkedv), másoknál is kevesebbszer fogjuk felfedezni a kellemetlen érzéseket.
Kevesen vannak közöttünk, akik képesek olyan jól palástolni érzelmeiket, hogy azok kicsit se üljenek ki az arcukra. Az arckifejezésünk többnyire elárulja a külvilágnak, mit érzünk vagy gondolunk bizonyos dolgokról. Ám ezen kívül még befolyásolja azt is, hogyan értelmezzük az érzelmes töltetű írott üzeneteket – állapítja meg egy friss kutatás.
A vizsgálatba 40 olyan embert vontak be, akiknél egy botoxkezelés többé-kevésbé megakadályozta, hogy össze tudják ráncolni a szemöldöküket – számol be a Science Daily. Kiderítendő, hogy a rosszalló tekintet ellehetetlenítése vajon hogyan hat az írásban való érzelemkifejezés megértésére, a kísérleti alanyoknak különböző állításokat kellett elolvasniuk és értelmezniük két héttel a szépészeti beavatkozás előtt és után. Az állítások között szerepeltek dühösek („Az az erőszakos telefonos ügynök nem hagyta, hogy megegyem a vacsorámat”), szomorúak („Kinyitod az e-mail fiókodat a szülinapod reggelén, és aztán nem találsz benne semmit”), illetve boldogok („Egy pohár friss víz felüdít egy meleg nyári napon”).
A kutatás vezetője, a Wisconsin-Medison Egyetem professzora, David Havas elsősorban azt vizsgálta, milyen gyorsan tudják értelmezni a plasztikázott alanyok a fenti állításokat. Azt tapasztalta, hogy a boldog mondatok felfogása cseppet sem okozott gondot a résztvevőknek – a szomorú vagy mérges töltetű szövegek megértéséhez viszont több időre volt szükségük. Na nem jelentős különbségről van szó (1-2 másodperc), a késés azonban mégiscsak számottevő. Vagyis: az érzelemkifejezés és a nyelvértés képessége szoros kapcsolatban áll egymással.
És mire enged ez következtetni? „Régóta létezik a pszichológiában egy olyan elmélet, miszerint az arckifejezéseinket visszatükrözi ránk a külvilág. Vagyis ha mosolygunk, a világ is visszamosolyog ránk – közhely, de ez így igaz. Ez a tanulmány most viszont ennek az ellenkezőjét bizonyítja be: ha kevesebbet ráncoljuk a szemöldökünket, a világ is kevésbé tűnik szomorúnak és dühösnek” – magyarázza Havas.
A professzor szerint ez a felfedezés nagy hatással lehet a plasztikai műtétek jövőjére. „Kis különbségről van ugyan szó, de ha mondjuk lassabban reagálunk arra, amikor a másik a gondjairól mesél, az keltheti a beszélgető partnerünkben azt az érzést, hogy nem értjük, amit mondani akar”. Havas szerint ez alapvetően megkönnyítheti az életet, hiszen ha nem vesszük fel a környezetünk negatív jelzéseit, akkor tulajdonképpen boldogabbá válhatunk.
Más kérdés, hogy elveszíthetünk néhány barátot is, aki úgy érzi, nem figyelünk rá.