-
Gelmfdfdd: @mrregisterz: Egyik se helyes, se a miatt se a végett, mert ért, ez a helyzet ért-es, mind...2021. 02. 26, 21:41 Mi végett kell beszólni?
-
Gelmfdfdd: Hát átvettük, hogy mi az ok és mi a cél, és hogy a Germagyarok csak 1000-től bírnak, vagy ...2021. 02. 26, 19:26 Mi végett kell beszólni?
-
Gelmfdfdd: Előbb a vég szóról: ez egy uei indogermán gyökből ered: uei, é, í: émely: germán wimeln ín...2021. 02. 26, 19:14 Mi végett kell beszólni?
-
Gelmfdfdd: Előszöris a magyar nyelv a germán, tehát a germanizmus a germagyarizmus, a német meg a ném...2021. 02. 26, 19:06 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Mi az árgyélus kismadár, mi köze van a gyehennához és a gyömbérhez, na meg Vörösmartyhoz?
Rémálmaink az olyan olvasói kérdések, melyeket az olvasó azonnal meg is válaszol – mert ezekre mit válaszoljunk mi? Névtelenül kérdező olvasónk is szinte minden kérdésére választ ad, így nekünk nem marad más, mint hogy réseket betömni – szerencsére akad néhány ilyen.
A fenti szó elsősoban az „árgyélus királyfi” szókapcsolatban fordul elő a népmesékben. Ebből arra következtettem, hogy ez valami nemzetségnév vagy rang jelzése. Viszont van egy melankolikus népdalunk is: „Az árgyélus kismadár nem száll minden ágra”. Itt nem tudom kitotózni, hogy mi lehet a jelentés. Van egy indulatszó is: „az árgyélusát”, mely érzésem szerint kb. ugyanolyan értelmű, mint a „teringettét”. De hogyan kerül ez ide?
Gondolkodtam azon is, hogy honnan ered ez a szó. A XVI. században keletkezett Árgirus királyfi széphistóriája arra utal, hogy ez talán egy név. A szó formája arra utal, hogy görög vagy latin eredetű.

(Forrás: users.atw.hu/kisordog-bagoly)
Nem csoda, ha olvasónk nem találja ki, mi az árgyélus jelentése a népdal Az árgyélus kismadár nem száll minden ágra sorában, hiszen ebből nem is lehet kikövetkeztetni. Könnyen tippelhetnénk arra is, hogy fajnévről van szó. A magyar nyelv történeti-etimológiai szótára (TESz.) ilyen jelentésről nem tud, de ismer két melléknévi jelentést: ’kalandozó, bolondos’, illetve ’gonosz, rossz’. Ebben az esetben nyilván az előbbi jelentésben szerepel.
Azt sem nehéz kitalálni, hogy ez a jelentés a kalandozó, vándorló Árgyélus királyfinak köszönhetően alakult ki. A ’gonosz, rossz’ jelentést viszont már nehéz lenne ebből magyarázni. Ez feltehetően annak köszönhetően alakult ki, amire olvasónk is utal: a szót szitokszóként is használták. De miért?
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Itt is a szokásos megfejtéssel kell jönnünk, mint szinte minden szitokszó esetében: a tabunak minősülő kifejezést egy másik, hasonló kifejezés váltja fel: a kutya életbe az a kurva életbe, a kutya fülét a kutya faszát, az az iskoláját vagy az istállóját az az istenit helyett. A TESz. szerint az az árgyélusát! az az arkangyalát! helyett használt eufemizmus.