-
mederi: A maga szónak néhány jelentés tartalma: egyedül, segítség nélkül, saját. Példa mondatokban...2021. 01. 22, 21:08 Ismerd meg önmagad!
-
idodav: "Magyarul tehát az úszótechnika és az úszó szám elnevezése nem különbözik." Ez azért nem t...2021. 01. 17, 23:10 A gyorsúszás is hungarikum?
-
Fülig James: @nudniq: azt hiszem, hogy Erdély átalakítása a dualizmus korában kezdődött, amikor elfogad...2021. 01. 16, 14:48 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @nudniq: na, én is elkövettem egy-két pontatlanságot. Segesvárt csak a68-as megyésítéskor ...2021. 01. 15, 22:25 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @mederi: @szigetva: nem kisebb eltérés volt a két alakulat között, hanem kb egy megyényi: ...2021. 01. 13, 02:59 Százasak vagyunk?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Sokan unalmasnak és csöndesnek gondolják a tudományos munkát. Egy londoni laboratórium munkatársai most megmutatják a világnak, hogy a tudomány buli.
Még az is lehet, hogy internetes mémmé válik a londoni kutatók videója, amelyben a laboratóriumi kísérleti eszközök hangjait felvéve és összemixelve „eljátszották” a The White Stripes Seven Nation Army című dalát Science Nation Army címmel.
A felvételen hallható hangok meglehetősen jól utánozzák az eredeti slágert. A kutatók célja persze nem az volt, hogy a toplisták élére kerüljenek ezzel a feldolgozással, hanem az, hogy népszerűsítsék a tudományukat. Meg akarták mutatni a nagyközönségnek, hogy a tudomány – szemben sokak elképzelésével – igenis pörgős, érdekes, izgalmas, kalandos dolog. Egy szóval: a laboratóriumi munka menő.
Ez egyelőre úgy tűnik, sikerült is nekik, hiszen a videó pillanatok alatt népszerű lett: írt róla a The Sun, hírt közölt róla a CBS News, és a szám egyik „zenésze” is írt róla a The Guardianben. A YouTube-on pedig eddig már közel 350000-en hallgatták meg a felvételt.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A londoni természettudósok kezdeményezése nem egyedülálló, a budapesti elméleti nyelvészek másfél éve ünnepelték tanszékük 20. születésnapját. Ennek alkalmából készítettek egy videót We are the world, we are the linguists címmel. A dal hatalmas sikert aratott mind a nyelvészek, mind a nem-nyelvészek körében világszerte, írt róla például a Language Log is.
A tudomány és benne a nyelvészet tehát nem unalmas, száraz, penészvirágoknak való dolog. Csak rá kell érezni a ritmusára.
Forrás