-
tenzo: Sztem az ocsúdik szláv lesz. Oroszul ocsúdik - очнуться, szem - око, очи. Felnyílik a szem...2021. 03. 04, 19:14 Ocsú és ocsúdik
-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
-
szigetva: @mederi: A hozzászólásaidra nehéz reagálni, mert amit írsz azt nem nagyon lehet a nyelvtud...2021. 02. 28, 13:08 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: Az ok és a cél szavak használata -mint a "miatt" és "végett"- esetében, szerintem azért cs...2021. 02. 28, 12:45 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Idén is testvérvárosaival együtt rendezi meg Debrecen november 13-án a Magyar nyelv napjának eseményeit azzal a céllal, hogy ráirányítsák a figyelmet a szellemi-kulturális örökségünk és nemzeti identitásunk alapját jelentő magyar nyelvre – közölte a Debreceni Művelődési Központ (DMK) igazgatója a programokról tartott sajtótájékoztatón.
Jantyik Zsolt elmondta: Balatonfüred és Nagyszalonta mellé idén Gyula városának művelődési intézménye is csatlakozott, így november 13-án 11 óra 45 perckor már négy városban szavalják el közösen a középiskolások Petőfi Sándor Jó költőnek tartanak című versét, majd élő körkapcsolásban jelentkeznek be a városok a központi ünnepség helyszínére, a Petőfi Irodalmi Múzeumba.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A DMK Belvárosi Közösségi Házában nap közben nyelvi játékokat szerveznek általános iskolásoknak: a gyerekek óriás keresztrejtvényt oldanak meg, könyvjelzőt, versfát készítenek, keresik a legviccesebb magyar szót. Este az anyanyelvről, költészetről, fordításról folytat pódiumbeszélgetést Szirák Péter irodalomtörténész Térey János költővel, drámaíróval.
Ráckevei Anna, a Csokonai Nemzeti Színház igazgatója közölte: gálaműsorral ünnepelnek, amelyen főként a fiatalokhoz szólnak, akik megtudhatják, milyen volt az élet 170 évvel ezelőtt, amikor nem a magyar volt a hivatalos nyelv.
Kovács Béla Lóránt, a Méliusz Juhász Péter Könyvtár igazgatója azt emelte ki, hogy nemcsak a beszédben van jelen a magyarnyelv, hanem az áthatja az egész magyar kultúrát, így a zenét, táncot. Éppen ezért versek, dallamok összekapcsolásával várják elsősorban a legkisebbeket, emellett szavalóversennyel emlékeznek száz éve született debreceni költőre, Tóth Endrére.
Az Alföldi Nyomda múzeumában a Magyar nyelv napján bemutatják a nyomda gépeit, sőt a Gutenberg-préssel nyomtathatnak is az érdeklődők.
A programokról bővebben a Debreceni Művelődési Központ oldalán lehet tájékozódni.