-
szigetva: @mederi: „Úgy tűnik számomra, hogy a "feszít/ feszül// feszeget/ feszeng" mintájára szület...2023. 03. 20, 08:14 Egy érdekes változásról: elvessze és...
-
mederi: @mederi 13: kiegészítés Arany János: Toldi szerelme/ Hatodik ének "S elvessze hitét az örö...2023. 03. 20, 08:06 Egy érdekes változásról: elvessze és...
-
mederi: @mederi: tíz évvel ezelőtt.. A 10. hozzászóló voltam.. :) Akár ünnepelhetnék is, hogy itt ...2023. 03. 13, 08:33 Egy érdekes változásról: elvessze és...
-
mederi: @szigetva: -Talán nem mindenkinél, de nálam működik a helyesírást ellenőrző automata jelzé...2023. 03. 11, 15:10 Mi köze a mutyinak a trafikhoz?
-
szigetva: @mederi: Szerintem arra gondolt, hogy fogalmad sincs az egybe- és különírásra vonatkozó he...2023. 03. 11, 09:17 Mi köze a mutyinak a trafikhoz?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Egy elmélet szerint az emberi nyelv kialakulásának a kezdete a toborzáshoz és a vadászat koordinációjához kapcsolódik.
Megtekinthetővé vált a A Társas-Kognitív Nyelvészeti Kutatócsoport 2014. évi tavaszi Nyelvkeletkezés és evolúció című előadás-sorozatának március 31-én elhangzott előadása, Számadó Szabolcs „Az emberi nyelv korai evolúciója: a kezdetek kezdete” című előadásának felvétele.
Az előadás először röviden áttekinti az emberi nyelv korai evolúciójára adott elméleteket, illetve ismertet egy olyan kritériumrendszert, melynek segítségével osztályozni és értékelni lehet ezeket az elméleteket. Ezek a kritériumok az adaptív előny, az őszinteség, a beágyazhatóság, a komplexitás növekedése és az egyediség. Az előadás második felében részletesen ismerteti az emberi nyelv korai evolúciójának a toborzáshoz és a vadászat koordinációjához kapcsolódó elméletét.
Az elmélet a korai emberi nyelv kialakulását egy kétlépcsős folyamatként írja le: az első lépcső a toborzás, ami elindította ez egész folyamatot; a második a vadászat koordinációja, amely a már meglévő kommunikációs rendszer komplexitásának a növekedéséhez vezetett. A cél megmutatni, hogy ez az elmélet egyrészt megfelel az előbbiekben ismertetett kritériumoknak, másrészt konkrétan kapcsolható az ismert fosszíliákhoz, támpontul szolgál a korai emberi nyelv kialakulásának időbeli elhelyezésének, és végül, de nem utolsósorban, tesztelhető predikciókkal szolgál.