-
mederi: @mederi: 8 Folytatás: Azt gondolom, hogy az ikes igék "érzékeny rendszere" a jelentőségéné...2021. 04. 16, 10:54 Helytelenül úgy mondjuk, hogy... – A...
-
mederi: @mederi: 1 Átgondoltam a korábbi véleményemet, és ma is fenntartom, azzal a különbséggel, ...2021. 04. 16, 10:47 Helytelenül úgy mondjuk, hogy... – A...
-
mederi: @mederi: 3 Szerintem az un. ikes igék nem elavultak, és nem fölöslegesek, még akkor sem, h...2021. 04. 16, 09:56 Nem látszódik különbség
-
mederi: Idézet az alábbi linkről: "nem világos, hogy az ellentétes elméleti keretekből származó me...2021. 04. 15, 13:59 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: @mederi:-> @szigetva: Ha még nem olvastad eddig, éppen erre gondolok.. iep.utm.edu/embo...2021. 04. 15, 13:44 Mi végett kell beszólni?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A számnevek az alapszókincsbe tartoznak, azaz a szókincs azon részébe, mely a legkevésbé van kitéve a nyelv változásoknak. Vannak azonban esetek, amikor egy nyelv mégis átveszi egy másik nyelv számneveit.
Korábban már esett szó a mordvin számnevek eloroszosodásáról – most a komi-permják számnevek szándékos irtásáról nyilatkozott egy szakértő. Mint azt megírtuk, az erzák és moksák elsősorban az anyanyelvi oktatás hiányának következtében felejtik el saját számaikat: az iskolában kénytelenek az orosz számneveket használni, így végül azok válnak számukra természetessé. A változás nem egyformán megy végbe a számnevek területén: az egyjegyű számok elnevezései viszonylag jól megmaradnak, míg a nagyobb számokat, különösen az évszámokat már inkább oroszul mondják.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Önyö Lav komi-permják nyelvész (aki Oroszországban szokatlan módon az élet minden területén nevének anyanyelvi formáját használja) elmondta, hogy a déli permják nyelvjárásokban, ahol több (természetesen orosz nyelvű) iskola volt, az eredeti számnevek már a 20. század elején elkezdtek kiszorulni a használatból. A húszas években azonban az irodalmi nyelvbe az északi számnévi alakok kerültek be. Az ötvenes években azonban hivatalosan is úgy döntöttek, hogy a tíz feletti eredeti komi számneveket törlik az irodalmi nyelvből, és helyettük az orosz számneveket használják. A cél az volt, hogy így a gyerekek könnyebben, gyorsabban megtanulják az orosz számneveket. Ennek eredménye, hogy már a tíz feletti eredeti számnevek a komi-permjákból teljesen eltűntek.
Mi több, a számnevek után álló főnevek elkezdtek orosz végződéseket kapni, méghozzá aszerint, hogy az oroszban milyen végződést kapnának. Például a kurög ’tyúk’ szó a 11 számnév után kurögov alakban áll: az -ov az orosz többes birtokos eset végződése, az oroszban kellene ilyen alakot használni. Ez már a nyelv szerkezetének jelentős változását is jelentette.
Forrás
Лингвист: "Русифицировать родной язык коми-пермяков начали советские власти"