-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ismét kitettél magadért értelmetlenségben. De legalább az kiderült, ho...2024. 11. 12, 21:30 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 7 Köszönöm szépen, átolvastam.. (seas.elte.hu/szigetva/papers/trier2024-slides....2024. 11. 12, 14:13 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Azóta jobban értem a magyar múlt időt. Itt van pl. egy absztrakt erről...2024. 11. 11, 16:48 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 3 Ezt írtad: "....pl mond-t-a, erre séróból nem tudom a szabályt.." Úgy látszik...2024. 11. 11, 16:37 Szótekerészeti agybukfenc
-
ganajtúrós bukta: Kémiából és történelemből is nagyot alkottak ezek a srácok! :D Érdemes rá keresni!2024. 11. 11, 11:40 Bëlgát a magyarórára!
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Hogyan éltek a finnugor alapnyelv beszélői? Erről sokat elmond a rekonstruált szókincs. De hol nézhetünk ennek utána?
Valószínűleg egyik legfiatalabb olvasónktól, az ötödikes Dorkától kaptuk az alábbi kérdést:
Finnugor ősszavakat keresek a következő fogalmakhoz: vadászat, állatok, gyűjtögetés, ruházat, számok, vallás. Van ilyen gyűjtés? kala (hal)...stb.
Egyszerű dolga van annak, aki egyszerűen olyan magyar szavakra kíváncsi, amelyek finnugor eredetűek: ilyenek tematikusan csoportosítva megtalálhatóak az interneten is (időnként néhány rokon nyelvi megfelelővel).
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Ha valaki az alapnyelvi szavakra (talán ezekre gondol Dorka, amikor ősszavakról beszél) kíváncsi, annak nehezebb dolga van. Ha kifejezetten azokra a szavakra kíváncsi, amelyek megvannak a magyar nyelvben is, akkor A magyar szókészlet finnugor elemei című művet érdemes forgatni. Ha az összes olyan elemre kíváncsi, akkor az Uralisches Etymologisches Wörterbuch használata javasolt. Természetesen egyik sem ötödikeseknek készült, ráadásul az utóbbi német nyelvű.
Némi segítséget jelenthet az általunk korábban már ismertetett Uralonet. Itt a Fogalomkör mezőben kiválaszthatjuk a minket érdeklő témához kapcsolódó szavakat, pl. vadászat és halászat, állatok, ruházkodás, számok, vallás. Ezekben a listákban az alapnyelvi alakot és jelentést kapjuk meg. Ahhoz, hogy lássuk, milyen mai megfelelői vannak a szónak, egyesével kell rájuk kattintani. Arra sajnos nincs mód, hogy azonnal kilistázzuk a magyar megfelelőket. (Arra azonban igen, hogy csak azokat listázzuk ki, amelyeknek van magyar megfelelőjük: ehhez a keresőfelületen meg kell nyitni a második „fiókot” is, és ott bejelölni a magyart.
(Forrás: Wikimedia Commons / Jankó János)
Bár a keresés nem bonyolult, nem hinnénk, hogy ötödikeseknek való feladat. Hiába látjuk például a leírt alapnyelvi alakokat, ha nem szakemberek, azt a felnőttek sem fogják tudni, hogy például a šȣ̈rtɜ miként értelmezendő (a szó elején [s] volt, melyet egy elől képzett – magas hangrendű –, közelebbről meg nem határozható magánhangzó követett, ezt az -rt- mássalhangzó-kapcsolat, a tő végén pedig egy ismeretlen magánhangzó – ami azonban más szabályok következtében e-szerű hang lehetett: vagy zárt [ë], vagy nyílt [ä]). Középiskolások azonban már bátrabban próbálkozhatnak.
Nagyon reméljük, hogy Dorkának magának jutott eszébe az alapnyelvi szóalakok után kutatni, és nem házi feladatként kapta. Ha mégis, akkor kérjük, küldje be a tanárát az elelnőrzőjével együtt a szerkesztőségbe.