-
tenzo: Sztem az ocsúdik szláv lesz. Oroszul ocsúdik - очнуться, szem - око, очи. Felnyílik a szem...2021. 03. 04, 19:14 Ocsú és ocsúdik
-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
-
szigetva: @mederi: A hozzászólásaidra nehéz reagálni, mert amit írsz azt nem nagyon lehet a nyelvtud...2021. 02. 28, 13:08 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: Az ok és a cél szavak használata -mint a "miatt" és "végett"- esetében, szerintem azért cs...2021. 02. 28, 12:45 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az eszköz amely rámutat a szelfikészítés abszurd bénaságára, és egyben ki is küszöböli azt. De hogy hívjuk ezt magyarul?
Biztos Ön is látott már légycsapóhoz hasonló tárggyal közlekedő turistákat Budapest utcáin. A furcsa eszköz egy kinyitható bot, amelynek a végére föl lehet csíptetni az okostelefont vagy a fényképezőgépet. A kihúzható bot a karunkat van hivatva meghosszabbítani. A készség rendeltetése pedig mi más lehetne, mint a szelfikészítés!
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A tárgy így néz ki, és abszolút nem házi fejlesztés; pénzért meg lehet vásárolni:
Jól látja, a fejlesztés a szelfikészítés lényegi bénaságát küszöböli ki, ti. azt, hogy a karunk nem elég hosszú ahhoz, hogy saját magunkról normális képet készíthessünk; olyat, amiből nem lóg ki a fél homlokunk vagy a szép tokánk. Éppen ezért bennünk még az a szelfilozófiai kérdés is fölvetődik, hogy hívhatjuk-e egyáltalán szelfinek, azt a képet, amely egy ilyen bot segítségével készül. Ezzel az erővel más ember is tarthatná azt a fényképezőgépet, és akkor már nem neveznénk szelfinek a képet...
De még ennél is égetőbb az a kérdés, hogy amikor bemegyünk a boltba, hogy megvásároljuk ezt a praktikus kis tárgyat, mit kérjünk, mit is szeretnénk venni? Hogy hívják ezt magyarul?
A „selfie bot” keresőkifejezésre a Google 16700 találatot ad, a „szelfi bot”-ra 13200-at; a „selfie pálca” kifejezésre 980-at, a „szelfi pálcá”-ra 558-at; a „selfie állvány” kifejezésre pedig 1880-at; a „szelfi állvány”-ra meg 528-at. Persze ezeket a szavakat mind egybe kellene írni, de a különírt változatok jóval gyakoribbak.
Leggyakrabban tehát szelfibot-nak hívják ezt a dolgot, pedig a szelficsapó szerintünk sokkal kifejezőbb lenne, ráadásul utalna a tárgynak a légycsapóhoz való hasonlatosságára is. Olvasónknak melyik változat tetszik? – Szavazzanak!