-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A paracetamol annyira enyhíti csak a heveny lumbágó okozta fájdalmat, mint a placebo, vagyis a hatóanyag nélküli áltabletta – állapította meg egy új kutatás.
Az eddig végzett legnagyobb léptékű vizsgálat adatai szerint a hatóanyag nem rövidítette le a gyógyulási időt, és nem csillapította a palcebónál hatékonyabban a fájdalmat – idézte a BBC a Lancet brit orvosi hetilapban közzétett tanulmányt. A lumbágó az alsó deréktáj izomfájdalma, mely világszerte a munkaképtelenség egyik legfőbb oka.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Ausztrál kutatók most az ország számos háziorvosi rendelőjének összesen több mint 1650 páciense részvételével végeztek teszteket. Olyan betegekkel dolgoztak, akiknek hat hete vagy annál rövidebb ideje fájt a dereka. Egy hónapon át résztvevők egyharmada a paracetamol szokásos adagját kapta, egyharmada igény szerint szedte a gyógyszert, egyharmada placebót kapott.
A paracetamol nem csillapította a fájdalmat, nem javította az alvás minőségét. Nem találtak különbséget a három csoport résztvevőinek gyógyulási ideje között sem, mely átlagosan 17 nap volt.
A kutatók szerint a lumbágó okozta fájdalom eltérhet a fejfájástól, fogfájástól vagy a műtét utáni kellemetlenségektől: e három utóbbiak esetben a paracetamol bizonyítottan hatásos enyhülést nyújt.
A tesztekből az is kiderült, hogy a betegek előbb felépültek, mint korábbi kutatások során. Ebből a kutatók arra következtettek, hogy a tanácsok és a támogatás talán hatásosabb, mint maga a gyógyszeres kezelés.
Egyes gyulladásgátló fájdalomcsillapítók mellékhatásai miatt abban nem voltak biztosak a szerzők, mi ajánlható a lumbágós pácienseknek paracetamol helyett, ezért arra kérték őket, beszéljék meg a lehetőségeket kezelőorvosukkal.
Christine Lin, a tanulmány egyik szerzője így vélekedett: „A hátfájás enyhítésének egyik módja, hogy maradjon a beteg annyira aktív, amennyire csak lehet, és ne ágyban fekvéssel próbáljon meggyógyulni”.