-
Sándorné Szatmári: Nyilván el kell fogadjam a döntéseteket. Megjegyzem az alábbi kérdés, amit a neten olvasta...2025. 01. 21, 09:37 Ál- és Tudomány
-
szigetva: A „post-truth'' értelmetlen hozzászólásokat a továbbiakban is törölni fogjuk.2025. 01. 20, 11:57 Ál- és Tudomány
-
ganajtúrós bukta: @nasspolya: Igen. Utána nem adják meg a felvételinél a plusz pontokat. Azt hiszem B2 valam...2025. 01. 18, 18:57 Ismerjük vagy használjuk?
-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: Számít valahol, hogy lejárt-e a 2 év vagy az államilag akkreditáció?2025. 01. 18, 16:18 Ismerjük vagy használjuk?
-
ganajtúrós bukta: Arról nem is beszélve hogy nincs C2-es szint magyar nyelvvizsgán, aminek a megszerzése sze...2025. 01. 13, 14:12 Ismerjük vagy használjuk?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Kevésbé valószínű, hogy memóriaproblémákkal küzdjön az, aki kettőnél több idegen nyelvet beszél – mutatta ki nemrégiben egy kutatócsoport.
Egy luxemburgi kutatásban arra voltak kíváncsiak a tudósok, hogy befolyásolja-e az nyelvtudás a memóriazavarok és az ezzel a tünettel járó betegségek kialakulását. A vizsgálatban 230 férfi és nő vett részt, akiknek az átlagéletkora 73 év volt, és mindnyájan beszéltek valaha, vagy még mindig beszélnek 2-7 idegen nyelvet. A résztvevők közül 44-en számoltak be kognitív (értelmi) problémákról; a csoport többi tagja semmilyen memóriaproblémával nem küzdött.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A kutatás kimutatta, hogy a vizsgált idős embereknél jótékony hatással volt a memóriára az, hogy az életük egy szakaszában (vagy akár a kutatás időpontjában is) legalább két idegen nyelvet használtak aktívan – számolt be a Daily Science a Magali Perquin által vezetett kutatásról. Kiderült például az, hogy ötször kisebb volt a kognitív problémák megjelenésének a valószínűsége azoknál az embereknél, akik legalább négy nyelven beszéltek, mint azoknál, akik csak kettőt. Továbbá azok, akik három nyelvet használtak, háromszor kevésbé voltak hajlamosak a memóriazavarra, mint a két nyelven beszélők.
„További kutatások szükségesek ezeknek az eredményeknek bizonyítására, illetve annak kiderítésére, hogy vajon a nyelvtudásnak csak a szűk értelemben vett gondolkodási képességre van-e jótékony hatása, vagy ennél szélesebb körű kognitív funkciókat is érinthet” – mondta Perquin, a kutatás vezetője.