-
szigetva: @mederi: „Úgy tűnik számomra, hogy a "feszít/ feszül// feszeget/ feszeng" mintájára szület...2023. 03. 20, 08:14 Egy érdekes változásról: elvessze és...
-
mederi: @mederi 13: kiegészítés Arany János: Toldi szerelme/ Hatodik ének "S elvessze hitét az örö...2023. 03. 20, 08:06 Egy érdekes változásról: elvessze és...
-
mederi: @mederi: tíz évvel ezelőtt.. A 10. hozzászóló voltam.. :) Akár ünnepelhetnék is, hogy itt ...2023. 03. 13, 08:33 Egy érdekes változásról: elvessze és...
-
mederi: @szigetva: -Talán nem mindenkinél, de nálam működik a helyesírást ellenőrző automata jelzé...2023. 03. 11, 15:10 Mi köze a mutyinak a trafikhoz?
-
szigetva: @mederi: Szerintem arra gondolt, hogy fogalmad sincs az egybe- és különírásra vonatkozó he...2023. 03. 11, 09:17 Mi köze a mutyinak a trafikhoz?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Azok, akik gyakran vesznek részt csoportos és/vagy az elmét megtornáztató tevékenységekben, kisebb eséllyel butulnak el idős korukra – számolt be róla a livescience.com.
Egy új tanulmány szerint az olvasás, az írás, a kártyázás és hasonló, a szellemet igénybe vevő tevékenységek késleltethetik a demencia kialakulását. Bár a memóriavesztéssel járó betegséget elsősorban Alzheimer- és Parkinson-kór, a stroke, a fertőzések, illetve a genetikai eltérések okozhatják, a tanulmányok szerint a demencia súlyosságára az életmód is hatással van.
A Neurology című szakfolyóiratban közzétett tanulmány 484, 75 és 85 év közötti embert vizsgált öt éven keresztül. A vizsgálat kezdetekor mindegyik alany szelleme friss volt, ám az ötéves időszak alatt 101-nél alakult ki demencia.
A vizsgált időszak elején minden résztvevőnek be kellett számolnia arról, milyen gyakran vesz részt az alábbi hat szabadidős elfoglaltságban: olvasás, írás, keresztrejtvényfejtés, társasjáték, csoportos vita, hangszeres zene. A részvétel gyakoriságát pontozták. A kutatók kimutatták, minden egyes plusz tevékenység kilenc héttel késleltette a demencia kialakulását.
„A betegség súlyosbodása 1,29 évvel később indult meg azoknál, akik heti 11 tevékenységet végeztek, szemben azokkal, akik heti négy elfoglaltságban vettek részt” – mondta Charles B. Hall, a tanulmány szerzője. A korábban felsorolt tevékenységeken túl a testmozgás is késleltetheti a betegség kialakulását, mivel javítja az agy vérkeringését. Az elmét az interneten szörfözés is segít frissen tartani, és az idegeskedés kerülése is javít az agytevékenységeken.