-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
-
szigetva: @mederi: A hozzászólásaidra nehéz reagálni, mert amit írsz azt nem nagyon lehet a nyelvtud...2021. 02. 28, 13:08 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: Az ok és a cél szavak használata -mint a "miatt" és "végett"- esetében, szerintem azért cs...2021. 02. 28, 12:45 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
-
mrregisterz: Egy újságíró írta: B. Krisztián ígéretéhez híven elfogadta a büntetést, de az ügyész súlyo...2021. 02. 26, 10:54 Mi végett kell beszólni?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Heves vita alakult ki a Perzsa-öböl elnevezéséről. A nézeteltérések miatt elmaradnak az Iszlám Játékok.
„A Perzsa-öböl olyan fontos a számunkra, hogy a lehető leghatározottabban kell képviselnünk álláspontunkat, aláhúzva, hogy a hely neve Perzsa-öböl, még akkor is, ha emiatt egyes országok nem vesznek részt az Iszlám Szolidaritási Játékokon, vagy ha a játékok akár el is maradnak”. Ezekkel a szavakkal kommentálta Ali Akbar Velajati, Irán legfőbb vallási vezetőjének külügyi tanácsadója azt a vitát, amelynek kapcsán egyre valószínűbb, hogy esetleg mégsem kerül sor az iszlám világ másodszor megrendezendő, nagyszabású sportrendezvényére .

A 250 ezer négyzetkilométernyi beltenger a Kr.e. 6. évszázadban létrejött Óperzsa Birodalom hódításai nyomán kapta az iráni vezetők által szenvedélyesen védett „perzsa” jelzőt. Jelentőségét nem lehet eltúlozni: a tengersáv a világ egyik legfontosabb hajózási útvonala a történelem előtti idők óta, a térség pedig földünk legnagyobb nyersolaj-lelőhelye. A múlt század hatvanas éveiben elterjedő arab nacionalista mozgalom hatása volt, hogy a vízszorost egyes arab államok Arab-öbölként kezdték emlegetni. A törekvés az arab világon kívül nem talált követőkre: az ENSZ továbbra is a Perzsa-öböl elnevezést fogadja el, s ezt a XXIII. Közgyűlés határozatban is megerősítette.
Az első Iszlám Játékokat Szaúd-Arábia rendezhette meg 2005-ben, ahol az Iszlám Konferencia Szervezete 57 országának sportolói vetélkedhettek több sportágban. A szervezők a résztvevő országok nem muszlim vallású sportolóit is versenyezni engedték.
Az eldurvuló névvita azzal a szaúdi kéréssel kezdődött, hogy az idei játékok szervezője (Irán) vegye le az érmekről és a hivatalos brosúrákról a „perzsa” jelzőt. Az Iszlám Szolidaritási Sportszövetség főtitkára, Saleh Gazdar pedig felhívta rá a figyelmet, hogy az arab államok csak akkor kívánnak részt venni az eseményeken, ha a szervező a térséget Arab-öbölnek, esetleg csak Öbölnek hívja. Az iráni hivatalnokok felháborodva utasították vissza a kérést. Valószínűleg ennek tudható be, hogy mindeddig csak 27 állam jelezte részvételét a sporteseményen.
Irán azonban tántoríthatatlan. Inkább veszni hagyja azt a mintegy nyolcmillió dollárt, amit eddig a játékok szervezésére költött, mintsem hogy bármennyit is engedjen az elnevezésről szóló civakodásban.