-
tenzo: Sztem az ocsúdik szláv lesz. Oroszul ocsúdik - очнуться, szem - око, очи. Felnyílik a szem...2021. 03. 04, 19:14 Ocsú és ocsúdik
-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
-
szigetva: @mederi: A hozzászólásaidra nehéz reagálni, mert amit írsz azt nem nagyon lehet a nyelvtud...2021. 02. 28, 13:08 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: Az ok és a cél szavak használata -mint a "miatt" és "végett"- esetében, szerintem azért cs...2021. 02. 28, 12:45 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A bajor konzervatív CSU puhította a bevándorlók nyelvhasználatára vonatkozó javaslatát, amely széles körben bírálatokat váltott ki. A párt elnökségének müncheni ülésén hozott döntés szerint mégsem szorgalmazzák, hogy a bevándorlók családi körben is németül beszéljenek.
A CSU december 12-én kezdődött kongresszusára készített határozati javaslat végső, december 8-án elfogadott változata szerint a tartósan Bajorországban élő külföldieket „ösztönözni kell arra, hogy németül beszéljenek a mindennapi életben”. A múlt héten készült első változatban még az állt, hogy a bevándorlókat „rá kell bírni arra, hogy németül beszéljenek nyilvános helyen és családi körben”.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A párt kitart az eredeti elképzelés mellett, de új formába öntötte a gondolatot, „pontosította” azt, mert az eredeti szöveget félreértették mindazok, „akik félre akarták érteni” – nyilatkozott az elnökségi ülés után Andreas Scheuer főtitkár.
A CSU nem akar beavatkozni az emberek magánéletébe, a német nyelv használatára vonatkozó „kötelességről, kényszerítésről vagy ellenőrzésről szó sem volt” – hangsúlyozta a politikust.
Az eredeti felvetést a német politika számos szereplője bírálta, köztük a testvérpárt, a CDU főtitkára. Peter Tauber a Twitteren az előző hét végén megjegyezte: „szerintem a politikának semmi köze ahhoz, hogy latinul, a klingonok nyelvén vagy hesseni tájszólásban beszélek-e otthon”.
Angela Merkel kancellár, a CDU elnöke is jelezte, hogy nem ért egyet a testvérpárt felvetésével. A jó némettudás az integráció fontos eleme, de az is előnyös egy gyerek számára, ha kétnyelvű környezetben nevelkedik – mondta a kancellár december 8-án Kölnben, amikor megtekintette a CDU kongresszusának helyszínét.
A javaslat az eredeti formában a CSU-t is megosztotta. Például Mafred Weber elnökségi tag, az jobbközép pártokat összefogó Európai Néppárt európai parlamenti frakcióvezetője a müncheni ülés előtt tett nyilatkozatában leszögezte, hogy a CSU „nem akar nyelvhasználati rendőrséget bevezetni vagy bárkit is megfigyelni otthonában”.