-
ganajtúrós bukta: Utána néztem! VAN rá szó! Sikanéria, sikán, sikanírozás. Igaz a szlovákiában élő magyarok ...2024. 11. 07, 23:54 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Nyilván nem úgy vannak bizonyítva a nyelvészeti összefüggések és törvé...2024. 11. 06, 19:49 Hat tévhit a magyar nyelvről
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Persze. Csakhogy a nyelvészek a nyelvekkel foglalkoznak. Téged azért n...2024. 11. 05, 21:00 Hat tévhit a magyar nyelvről
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Érdemes elolvasni.. mersz.hu/dokumentum/matud__312 ..Tapasztalat az, ho...2024. 11. 05, 20:38 Hat tévhit a magyar nyelvről
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Itt tudsz blogot indítani: blog.hu Azt hiszem ha jól megy fizetnek is ...2024. 11. 04, 11:35 Hat tévhit a magyar nyelvről
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Karikaturistaként vált világhírűvé, ám valószínűleg nem ennek, és nem is groteszk képeinek köszönhetően ismerhetjük, hanem gyermekkorunk rajzfilmjeiből. Pedig szegről-végről a mienk is.
Ismerősnek tűnik ez a két gyerek?
A nyolcvanas években Kukonya és Berkó néven ismerhettük meg őket egy csehszlovák mesesorozatból, nemrégiben pedig könyvben Matyi és Sári néven találkozhatunk velük. Eredeti nevük Mach (a ch úgy ejtendő, mint Bach nevében), illetve Šebestová [sebesztová] – mindkét név vezetéknév, és a két figurának nincs is keresztneve.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A könyvek és filmek két főszereplője harmadikos. Az első részben segítenek egy idős úrnak megtalálni a szemüvegét, és cserébe kapnak egy leszakított telefonkagylót.Ez a varázs-telefonkagyló teljesíti a kívánságaikat, és így számos kalandba keverednek. Meglepő vagy sem, a telefonkagyló fent van a Facebookon, igaz, csak két barátja van, de a profiljárol kiderül, hogy fűszívóként dolgozik a barrandovi filmstúdióban (ahol egyébként a cseh filmek túlnyomó többsége készül).
A törtlénetek írója, Miloš Macourek sajnos már 2002-ben elhunyt, ám a könyvek illusztrátora és a filmek rajzolója, Adolf Born szerencsére él: 2015. június 12-én éppen 85. születésnapját ünnepli.
Born Csehországban, az osztrák határnál található České Velenice ([cseszkē velenyice] – ahol az [ē] olyan, mint a magyar e, csak hosszú) városában született. 1919 előtt Ausztriához tartozott Gmünd néven (csehül Cmunt), ám a város északi részét az ott található pályaudvarral Csehszlovákiához csatolták, néhány környékbeli falut hozzácsatoltak, így keletkezett Český [cseszkí] Cmunt, mely 1922-től a České Velenice nevet viseli. A városban csehül és németül egyaránt beszéltek, Born is kétnyelvűként nőtt fel. Állítólag magyar vér is folyik benne – a nagyapja Bécsben ismerkedett meg egy magyar szakácsnővel, akit aztán el is vett. Born nagy rajongója az Osztrák-Magyar Monarchiának, saját bevallása szerint műveit is gyakran Ferenc József-korabeli témák ihletik.
1938-ban a család áttelepült Prágába, ahol 1949-ben kezdett képzőművészetet tanulni. 1960-tól kezdve vesz részt nemzetközi kiállításokon, számtalan díjat nyert. Elsősorban grafikus, főként hidegtűvel, rézkarccal és litográfiával foglalkozik. Illusztráció mellett karikatúráiról is ismert, 1974-ben a montreáli világkiállításon az év karikaturistájának választották. Operadíszlet és -jelmez-tervezőként is foglalkozott.
Adolf Born stílusa jellegzetes, könnyen felismerhető. Komolyabb képein is megjelennek karikatúraszerű elemek, jellemzőek rá a bizarr állatok, az elegáns, cilinderes urak, a mély dekoltázsú, feltupírozott hajú, szipkás cigarettát szívó dámák. Kedveli az idegen tájakat egzotikus motívumokat.
Nagyon boldog születésnapot kívánunk!
Források és ajánlott olvasmányok
Adolf Born és a kapcsolódó szócikkek a Wikipédián
Adolf Born a cseh-szlovák filmadatbázisban
Matyi, Sári, és a mesebeli ősember, akit Hulánek Ferencnek hívtak