-
stanley: @Fülig James: Ja igen, és az angol idézetet már nem a korábban idézett cikkből, hanem az a...2021. 01. 25, 22:50 Árpád-házi kéktúra Afganisztánból...
-
stanley: @Fülig James: Bocsánat a több hónapos késéshez, valszeg vmit rosszul állítottam be a level...2021. 01. 25, 22:46 Árpád-házi kéktúra Afganisztánból...
-
mederi: A maga szónak néhány jelentés tartalma: egyedül, segítség nélkül, saját. Példa mondatokban...2021. 01. 22, 21:08 Ismerd meg önmagad!
-
idodav: "Magyarul tehát az úszótechnika és az úszó szám elnevezése nem különbözik." Ez azért nem t...2021. 01. 17, 23:10 A gyorsúszás is hungarikum?
-
Fülig James: @nudniq: azt hiszem, hogy Erdély átalakítása a dualizmus korában kezdődött, amikor elfogad...2021. 01. 16, 14:48 Százasak vagyunk?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A halláskárosodás már a kezdeti szakaszban befolyásolja az agy szerkezetét. Ez pedig jelentősen befolyásolja a kezelési lehetőségeket.
A coloradói egyetem kutatói elektroenkefalográf (EEG) segítségével vizsgálták siket, kezdeti halláskárosodást mutató és jól halló gyerekek és felnőttek agyát. Arra voltak kíváncsiak, hogy mely agyterületek aktiválódnak akkor, ha hangot hallanak a kísérleti alanyok. Ezt a fejre helyezett elektródák segítségével könnyen ki lehet mutatni. Az eredményekről egy konferencián számoltak be a közelmúltban, írja a Science Daily tudományos hírportál.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Anu Sharma, a kutatást vezető kutató arról számolt be, hogy már a halláskárosodás kezdeti szakaszában átrendeződés indul meg az agyban, nem csak akkor, amikor a folyamat már előrehaladott állapotban van. Azok az agyterületek, amik addig a hallott ingerek feldolgozásáért voltak felelősek, új funkciót kapnak: például a látás vagy tapintás útján szerzett ingerek aktiválják őket. Az átrendeződésnek az az oka, hogy a halláskárosodás következtében ezekre az agyterületekre nem érkezik elegendő inger, így inkább más ingerek feldolgozására kezdi őket használni a szervezet. Így a hallásért felelős agyterület nagysága csökken, míg például a látásért felelős terület megnövekszik.
Annak, hogy az agyi átrendeződés már a hallásproblémák jelentkezésekor megindul, igen fontos a későbbi kezelés szempontjából. Hiszen ha a beteg később például implantátumot kap, akkor hiába éri újból inger a hallókérget, ha addigra az ott levő idegsejtek már más feladatot látnak el. Jelek ugyan érkezni fognak a hallóidegen keresztül, csak nem lesz kapacitás a feldolgozásukra.
Arról sajnos a Science Daily cikke nem számolt be, hogy abban az esetben, ha valakinek egy hallókészülék vagy implantátum segítségével újból javul a hallása, tapasztaltak-e visszarendeződést az agyban. Csak annyit jegyeznek meg, hogy ezeknek a betegeknek a vizsgálata igen fontos.

(Forrás: Wikimedia Commons / Petter Kallioinen / CC BY-SA 3.0)
Mindenesetre most a kutatók azon fáradoznak, hogy egyszerűbbé, kényelmesebbé tegyék az EEG-vizsgálatot. Ha a fülészek nap mint nap használhatnák ezt az eljárást, sokkal hatékonyabban tudnák kezelni a halláskárosodott betegeket. Hisz ha ismert az egyedi agyi mintázat, egyénre szabott megoldást lehet javasolni, amely jobb eredményekkel kecsegtet, mintha mindenkinek ugyanazon protokoll szerint javasolnak kezelést.
Forrás