-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 98 A történeti etimológiának (Pl. a magyar nyelv Történeti–Etimológiai Szótára ...2023. 11. 28, 10:30 Változás és „igénytelenség”
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Van jól használható online etimológiai szótár: uesz.nytud.hu/index.htm...2023. 11. 27, 20:43 Változás és „igénytelenség”
-
Sándorné Szatmári: A magyarok többsége nem tudja például, hogy a "ridikül" szó a franciában azt jelenti, hogy...2023. 11. 27, 20:27 Változás és „igénytelenség”
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Gondolkoztam, hogy teszek a végére szmájlit.. Igazából egy kerekesen is lehet b...2023. 11. 25, 19:10 Utoljára a bicigliről
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: De mi értelme van marhaságokat írni, aztán szmájlit tenni utána?2023. 11. 25, 18:48 Utoljára a bicigliről
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Kutatók szerint az elektronikus levelek, az internet, a televízió és az egyéb médiumok túlzott terhet rónak az emberi agyra.
Az elektronikus levelek, az internet, a televízió és az egyéb médiumok naponta százezernél is több, azaz másodpercenként 23 szóval bombázzák az emberi agyat – állítják kutatók.
A kutatást végző San Diegó-i Egyetem szerint az emberi elmét túltöltő információknak még agykárosító hatásuk is lehet. Ezt azzal magyarázzák, hogy a túlfeszített információfeldolgozás az egymástól való elkülönülés mellett a koncentrációképesség rövidülésével jár – olvasható a The Daily Telegraph internetes kiadásában.
„Az eredményekből egyértelműen látszik, hogy a rövidül az összpontosítás ideje, és ez valószínűleg nem tesz jót a mélyebb gondolatoknak” – mondta Roger Bohn, a tanulmány társszerzője.
Edward Hallowell, New York-i pszichiáter, a figyelemhiányos betegségek szaktekintélye szerint az emberi történelemben még sohasem kellett az agynak annyi információt feldolgoznia, mint napjainkban. „A számítógépek megszállottjait és az okostelefonokhoz nőtt felhasználókat annyi felületes információ éri, amellyel a gondolkodás mélységét és az érzéseket veszélyeztetik” – magyarázta a kutató.
A tanulmány szerint az átlagos napi információmennyiség 34 gigabájt adatmennyiségnek felel meg, és ezzel egy hét alatt még egy átlagos laptopot is túl lehet terhelni.
Az Egyesült Államokban az 1980-ban „elfogyasztott” évi 4500 milliárd szó 2008-ra már 10.845 milliárdra emelkedett, és ebbe a felmérésbe még nem számolták bele az emberek egymás közötti beszélgetéseit.
Szakértők szerint az információ-túlterhelés az agyat arra serkentheti, hogy újabb módon fejlődjön tovább.