-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Laikusok is gyakran beszélnek szlengről – ilyenkor általában a fiatalok nyelvhasználatára, esetleg az illetlen szavakra gondolnak. De mi is valójában a szleng, és kikre jellemző a használata? Erről a kérdésről a hazai szlengkutatás egyik vezető alakja beszél egy kedvcsináló videóban.
A magyar felsőoktatási intézmények egyre inkább rászorulnak arra, hogy reklámozzák magukat, vonzónak mutatkozzanak potenciális hallgatóik szemében. Vannak, akik hagyományos reklámokkal próbálkoznak, mások internetes tartalmak fejlesztésével próbálkoznak. Ez utóbbival azok is nyernek, akik más irányba tervezik folytatni tanulmányaikat, vagy már rég túl vannak a felsőfokú képzésen.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A Debreceni Egyetem Kis Tamás nyelvésszel készített egy kisfilmet, és a Youtube-on tette hozzáférhetővé. Kis Tamás a magyar szleng kutatásával foglalkozik. Legismertebb munkája A magyar katonai szleng szótára, mely népszerű kiadásban Bakaduma címen is megjelent.
Az interjúból kiderül, hogy a szleng nem csupán a modern nyelvhasználatra, és nem is csak a fiatalokra jellemző: nélküle nem is létezhet emberi nyelv. A szleng egy közösséget összetartó nyelvhasználati forma, miközben használóját szembeállítja egy tágabb közösséggel – a szleng mindig megbélyegzett, verbális lázadásként is értelmezhető.
Kis Tamás említi, hogy a koponya szó eredetileg ’kupá’-t jelentett, és a szlengben vált a ’fej’, majd ’a fej csontozata’ jelentésű szóvá. A szleng és a jelentésváltozások univerzalitását mutatja, hogy hasonló változás ment végbe az újlatin nyelvekben is: a latin testa ’agyagedény, fazék’ szóból származik az olasz testa, a francia tête ’fej’ és a portugál testa ’homlok’ és a román țeastă ’koponya’.
(Forrás: Wikimedia Commons / Captain Budd Christman, NOAA Corps)
Kis Tamásnak nem csupán szlengkutatói munkássága jelentős. A nyelvművelés kártékonyságáról és ármánykodásáról című oldalán gyűjti a nyelvművelés megbélyegző tevékenységéről szóló cikkeket: mind a nyelvművelő írásokat, mind az az ellen felszólaló műveket – de találhatunk itt a témához kapcsolódó jelenetet a Gálvölgyi-showból is.
A nyest 2011. elején közölt interjút Kis Tamással a nyelvművelésről, és szakértőként kérdeztük meg a ratyi szó etimológiájával kapcsolatban.