-
szigetva: @mederi: Csakhogy te sem adatokra alapozod a fejtegetéseidet, hanem "szerintem"-ekre, ráad...2023. 03. 22, 11:59 Egy érdekes változásról: elvessze és...
-
mederi: @szigetva: Ja, persze, nyilván olvasható is.. :) "Igen, az etimológiák jó része adatok híj...2023. 03. 22, 11:15 Egy érdekes változásról: elvessze és...
-
szigetva: @mederi: „A "valószínűleg" nem éppen bizonyosság szerintem..” Igen, az etimológiák jó rész...2023. 03. 21, 13:29 Egy érdekes változásról: elvessze és...
-
mederi: @szigetva: Igazad van, hogy kevés további változata van, de mondjuk a "veszeget valamit va...2023. 03. 21, 12:11 Egy érdekes változásról: elvessze és...
-
szigetva: @mederi: „Úgy tűnik számomra, hogy a "feszít/ feszül// feszeget/ feszeng" mintájára szület...2023. 03. 20, 08:14 Egy érdekes változásról: elvessze és...
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A Klik szerint mostani iskolai túljelentkezés oka, hogy sok szülő szívesen tartotta vissza gyermekét hétéves koráig az óvodában.
A köznevelési államtitkárság tájékoztatása szerint minden első osztályos gyermek zavartalan iskolakezdéséről gondoskodik a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ. Az államtitkárság MTI-hez kedden eljuttatott közleményében azt írta: a tankötelesség szabályainak változása nem okoz kezelhetetlen növekedést az első osztályosok számában. Tavaly 100 182 gyermek kezdte meg az iskolai tanulmányait, a köznevelés rendszere azonban mintegy 120 ezer fő befogadására már most képes.
Kiemelték: az agglomerációs zónában lévő és a jó hírnévnek örvendő vagy éppen divatos intézmények túljelentkezés esetén eddig is sorsolással döntöttek a felvételről. Mivel a felvételkor a körzetben élő gyerekek elsőbbséget élveznek, az oktatásirányítás előtt nem ismeretlen az a „kreatív gyakorlat”, amikor is más kerületekben, településen élő családok a kiszemelt iskola körzetébe jelentik be gyermeküket.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ a beiratkozás lezárása után összesíti az adatokat, és jelzi az államnak, valamint a működtetésért felelős önkormányzatoknak az esetleges férőhelyhiányt, hogy orvoslására közösen keressenek megoldást Rögzítették, hogy a hatályos törvény azt tartalmazza, hogy a gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, de legkésőbb az azt követő évben tankötelessé válik. A tényleges iskolakezdésnél – csakúgy, mint korábban – nem az életkor, hanem az iskolaérettség a meghatározó, így az óvoda vezetője vagy a vizsgálatot végző szakértői bizottság javaslatára a gyerekek óvodai nevelésének ideje egy, kivételes esetekben két évvel meghosszabbítható.
Az iskolaérettségi vizsgálat szigorú szakmai protokoll szerint zajlik, a sajtóban megjelent állításokkal ellentétben kizárólag a gyermek érdekeit szolgálja. Egy iskolaérett gyermek számára ugyanis az óvodai idő meghosszabbítása legalább annyira káros, mint az idő előtti iskolakezdés. A cél, hogy a gyermek a fejlődésének leginkább megfelelő közegbe kerüljön – írták.
Korábban a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ a köznevelési törvény módosítását, az eddigi maximális osztálylétszámtól való eltérés lehetőségét kezdeményezte az általános iskolai túljelentkezések kezelése érdekében. Marekné Pintér Aranka, a központ elnöke március 28-án az MTI-nek elmondta: elsősorban a fővárosból és az agglomerációból érkezett jelzés, hogy problémát okoz az általános iskolákban a túljelentkezés, nincs elegendő hely. Ennek oka, hogy sok szülő szívesen tartotta vissza gyermekét hétéves koráig az óvodában, ugyanakkor új törvényi szabályozásként belép a hatéves kortól való iskolába lépés kötelezettsége. Ezért tapasztalható az elsőévesek számában növekedés – mutatott rá.
Az elnök elmondta: a köznevelési törvény módosítását kezdeményezik, annak a korábban a szabályozásban már szereplő passzusnak a beemelését, amely lehetővé teszi, hogy az intézményfenntartók oktatásszervezési okok esetén a maximális osztálylétszámtól 20 százalékkal eltérjenek.
A káosz oka
A hír jól mutatja, mi okozza a félreértéseket. A Klik önmagának is ellentmondó állításokat tesz:
- „a gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, de legkésőbb az azt követő évben tankötelessé válik”
- „új törvényi szabályozásként belép a hatéves kortól való iskolába lépés kötelezettsége”
A nyilatkozat tehát egyszerre állítja, hogy a gyereknek nem kell feltétlenül iskolába mennie, ha betöltötte a hat éves kort, illetve azt, hogy igen.
(A szerk.)