-
Sándorné Szatmári: Nyilván el kell fogadjam a döntéseteket. Megjegyzem az alábbi kérdés, amit a neten olvasta...2025. 01. 21, 09:37 Ál- és Tudomány
-
szigetva: A „post-truth'' értelmetlen hozzászólásokat a továbbiakban is törölni fogjuk.2025. 01. 20, 11:57 Ál- és Tudomány
-
ganajtúrós bukta: @nasspolya: Igen. Utána nem adják meg a felvételinél a plusz pontokat. Azt hiszem B2 valam...2025. 01. 18, 18:57 Ismerjük vagy használjuk?
-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: Számít valahol, hogy lejárt-e a 2 év vagy az államilag akkreditáció?2025. 01. 18, 16:18 Ismerjük vagy használjuk?
-
ganajtúrós bukta: Arról nem is beszélve hogy nincs C2-es szint magyar nyelvvizsgán, aminek a megszerzése sze...2025. 01. 13, 14:12 Ismerjük vagy használjuk?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Megtalálták Marcus Valerius Messala Corvinusnak, a nagy ókori római költők mecénásának a villáját a Rómával szomszédos Ciampino területén folytatott ásatáson, azokkal a szobrokkal, amelyek Ovidiust is megihlették.
Rendkívüli, minden régész életében csak egyszer előforduló leletről beszélt az ásatást vezető Aurelia Lupi a La Repubblica című napilap keddi számában. A villa maradványait tavaly júniusban fedezték fel az eddig leginkább a fapados repülőteréről ismert Ciampino egyik birtokán. Azóta a villához tartozó fürdőt ásták ki. Több mozaikos padlózat és egy medence is felszínre került.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Azt, hogy Messala villájáról van szó, a vízvezeték csövein talált pecsét bizonyítja a tulajdonos nevével. Messalára utal a medencében majdnem épségben megtalált szoborcsoport is, amely Niobét és gyermekeit ábrázolja. A régészek biztosak benne, hogy arról az alkotásról van szó, melyről Ovidius a mitológiai költeményében, az Átváltozásokban (Metamorphoses) írt. A szobrokat a villát a 2. században elpusztító földrengés mentette meg, mivel a földmozgás miatt a medencébe estek, és itt a rájuk rakódott földréteg megvédte őket.
A Kr.e. 64 és a Kr.u. 9 között élt Messala államférfiként és mecénásként is ismert. Kr.e. 42-ben a filippi, 31-ben az actiumi csatában volt hadvezér. Kora költői közül Tibullus és Ovidius pártfogója volt éppúgy, mint – vele közel egy időben – Maecenas Horatiusnak.