-
ganajtúrós bukta: Most találtam a wikiben: "Ugyanez a genom 50% manysi (finnugor), 35% szarmata (indoiráni) ...2025. 07. 12, 20:34 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Amúgy nincs kedved kalandmesternek jelentkezni a legközelebbi m.a.g.u....2025. 07. 09, 18:00 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Egyetlen konkrétum van a hosszú szövegedben: a magyarban E3-ban nincs ...2025. 07. 09, 11:17 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Idézet a cikkből: "...erősen kritizálják a nyelvcsalád fogalmát. Ennek ...2025. 07. 09, 10:23 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Az alapszókincs az olyan szavak amiket nap mint nap folyamatosan haszn...2025. 07. 08, 23:12 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A svájci Novartis AG másfél éven belül engedélyeztetni akarja azt az újszerű gyógyszert, mely mikrocsipet tartalmaz – számol be a Reuters.
A tablettát először szervátültetésen átesett betegeknél fogják alkalmazni annak érdekében, hogy elkerüljék a szervek kivetését. Az elsődleges cél az volt, hogy elelnőrizzék: a beteg időben és a megfelelő mennyiségű gyógyszert veszi-e be. Kulcsfontosságú, hogy szervátültetés után a beteg pontosan a szükséges mennyiségű gyógyszert kapja, és az intelligens tabletta segít ennek beállításában.
A tablettában lenyelt, emészthető csipek a gyomorsav hatására aktiválódnak, és a beteg bőrén elhelyezett ragtapaszra továbbítanak információt. A ragtapasztról egy közönséges okostelefonnal is le lehet olvasni a mért adatokat, és az interneten továbbítani az orvoshoz. A tervek szerint a későbbiekben a csipek már komplex biometrikai adatokat fognak gyűjteni, a szívritmustól a lázon át a testmozgásig, így ellenőrizve folyamatosan a beteg állapotát.
Mivel a csipet már létező gyógyszerekbe is be lehet építeni, valószínűleg nem lesz szükség teljeskörű klinikai vizsgálatokra, csupán azokra a gyógyszerészeti ellenőrzésekre, melyek igazolják, hogy a csipes gyógyszerek összetétele megegyezik az eredetiekével. Sokkal nagyobb gondot jelent a páciens személyes, egészségi állapotára vonatkozó, vezeték nélküli hálózaton és Bluetooth technológiával továbbított adatainak védelme.