-
ganajtúrós bukta: @nasspolya: Igen. Utána nem adják meg a felvételinél a plusz pontokat. Azt hiszem B2 valam...2025. 01. 18, 18:57 Ismerjük vagy használjuk?
-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: Számít valahol, hogy lejárt-e a 2 év vagy az államilag akkreditáció?2025. 01. 18, 16:18 Ismerjük vagy használjuk?
-
ganajtúrós bukta: Arról nem is beszélve hogy nincs C2-es szint magyar nyelvvizsgán, aminek a megszerzése sze...2025. 01. 13, 14:12 Ismerjük vagy használjuk?
-
ganajtúrós bukta: A legrosszabb a magyar nyelvvizsga rendszerrel kapcsolatban, hogy egy IELTS nyelvvizsga ho...2025. 01. 13, 14:09 Ismerjük vagy használjuk?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A kizárólag általad feltételezett [tő] → [kő] nem metatézis, nem hangá...2025. 01. 12, 16:21 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
![](/media/news-depesmod.png)
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A svájci Novartis AG másfél éven belül engedélyeztetni akarja azt az újszerű gyógyszert, mely mikrocsipet tartalmaz – számol be a Reuters.
A tablettát először szervátültetésen átesett betegeknél fogják alkalmazni annak érdekében, hogy elkerüljék a szervek kivetését. Az elsődleges cél az volt, hogy elelnőrizzék: a beteg időben és a megfelelő mennyiségű gyógyszert veszi-e be. Kulcsfontosságú, hogy szervátültetés után a beteg pontosan a szükséges mennyiségű gyógyszert kapja, és az intelligens tabletta segít ennek beállításában.
A tablettában lenyelt, emészthető csipek a gyomorsav hatására aktiválódnak, és a beteg bőrén elhelyezett ragtapaszra továbbítanak információt. A ragtapasztról egy közönséges okostelefonnal is le lehet olvasni a mért adatokat, és az interneten továbbítani az orvoshoz. A tervek szerint a későbbiekben a csipek már komplex biometrikai adatokat fognak gyűjteni, a szívritmustól a lázon át a testmozgásig, így ellenőrizve folyamatosan a beteg állapotát.
Mivel a csipet már létező gyógyszerekbe is be lehet építeni, valószínűleg nem lesz szükség teljeskörű klinikai vizsgálatokra, csupán azokra a gyógyszerészeti ellenőrzésekre, melyek igazolják, hogy a csipes gyógyszerek összetétele megegyezik az eredetiekével. Sokkal nagyobb gondot jelent a páciens személyes, egészségi állapotára vonatkozó, vezeték nélküli hálózaton és Bluetooth technológiával továbbított adatainak védelme.