-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 30 Talán a "hülye bulldog" is megfelelne a "bántalmazás, kegyetlenkedé...2024. 11. 08, 11:35 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: Utána néztem! VAN rá szó! Sikanéria, sikán, sikanírozás. Igaz a szlovákiában élő magyarok ...2024. 11. 07, 23:54 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Nyilván nem úgy vannak bizonyítva a nyelvészeti összefüggések és törvé...2024. 11. 06, 19:49 Hat tévhit a magyar nyelvről
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Persze. Csakhogy a nyelvészek a nyelvekkel foglalkoznak. Téged azért n...2024. 11. 05, 21:00 Hat tévhit a magyar nyelvről
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Érdemes elolvasni.. mersz.hu/dokumentum/matud__312 ..Tapasztalat az, ho...2024. 11. 05, 20:38 Hat tévhit a magyar nyelvről
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Elsőként magyarra fordítják le Günter Pauli angol nyelven írt Kék gazdaság című könyvét, mely egy új világgazdaság alapjait fekteti le.
Elsőként magyarra fordítják le Günter Pauli angol nyelven írt Kék gazdaság (Blue Economy) című könyvét; egy új világgazdasági koncepció alapjait lefektető kiadvány szeptemberben jelenik meg a pécsi egyetem közgazdaságtudományi kara fennállásának negyvenedik évfordulójára.
A karnak az MTI-hez eljuttatott tájékoztató anyaga szerint a kötet magyar nyelvű kiadásának bemutatója szeptember 23-án lesz a baranyai megyeszékhelyen, és az eseményen a szerző is részt vesz.
A holland származású közgazdász professzor könyve a globális kihívásokra válaszokat kereső Római Klub 2009. évi jelentését is felhasználva a természetvezérelt gazdaságról szól. Arról, hogy egy ökológiai rendszereken alapuló gazdaság megteremtése megoldás lehet a világszerte tapasztalható gazdasági és ökológiai válságra.
Günter Pauli olyan tudományos elképzeléseket mutat be, amelyeket a természet teremtményei, elvei inspiráltak. Azzal érvel, hogy az ember legfontosabb alapszükséglete az ivóvíz, az élelem, a munka és a menedék, a gazdaság célja pedig, hogy ezt a természetben található eszközök, környezeti feltételek segítségével biztosítsa.
A könyv bemutatja és integrálja a gyakorlatban már létező módszereket, innovációkat a világgazdasággal, és közreadja azt is, hogyan lehet a közösségek számára fenntartható hasznot termelni.
Günter Pauli azt állítja: ha az általa bemutatott száz módszert alkalmaznák a különböző iparágakban, az alapvetően változtatná meg az általunk eddig ismert gazdaságot. Véleménye szerint e módszerekkel tíz év alatt százmillió munkahelyet lehetne teremteni világszerte, a többszörös innovációk pedig többszörös készpénzforgalmat generálnának és az emberiség összes alapvető szükségletére megoldást jelentenének.
Kiss Tibor, a közgazdaságtudományi kar docense, a könyv magyar nyelvű változatának lektora rámutatott: Günter Pauli elképzelése a természeten alapuló technológiákat összegyűjtő Természeti Top 100 elnevezésű projektből nőtte ki magát.
Egy amerikai csoport több mintegy 2200 technológiát vizsgált meg és kiválogatta azokat, amelyek alkalmasnak tűntek a jelenlegi üzleti modellek alapvető megváltoztatására. Összesen 340 ökológiai szisztémán alapuló innovációt foglaltak rendszerbe, majd ezeket üzleti stratégákból, pénzügyi elemzőkből és döntéshozókból álló csoport is értékelte.
A docens szerint a fenntartható fejlődés koncepciója mára erőtlen lett, hitelessége a sok „elcsúszott” cselekedet miatt megkérdőjeleződött. A Kék gazdaság jobb koncepció, mert alapját a természet, a fizikai törvények adják. Ezt felhasználva merült fel például a selyemmel helyettesíthető titánium, a gombatermesztéshez használható kávézacc, a szélenergiából, emberi testből nyerhető elektromos energia ötlete, melyek némelyike már a gyakorlatban is működik, és alapja lehet az új gazdasági modellnek.
Kiss Tibor magyarázata szerint a mögöttes erők, a fizikából következő rendszerfeltételek figyelembe vételével működő Kék gazdaság fenntarthatóságot eredményez azzal, hogy csökkenti, vagy kiküszöböli az energia befektetést, a hulladékot, a nem hatékony anyaghasználatot és ezek költségeit is.
A jubiláló pécsi közgazdaságtudományi kar kiemelt kutatási irányként kezeli a Kék gazdaság koncepcióját, forradalmi elképzeléseinek gyakorlati megvalósítását, ezért szeptember 23. és 25. között konferenciát szervez a témában.