-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Szinte mindenkinek van keze, lába, fia, lánya; kisebb számok, nap, hol...2025. 06. 30, 13:04 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 744 Kiegészítésem: Az "alap szókincs" sem egyértelmű, mert mihez képest alap.. ...2025. 06. 30, 12:57 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 744 Kiegészítésem: Az "alap szókincs" sem egyértelmű, mert pl. ma a "modern vil...2025. 06. 30, 12:44 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Persze, az is lehet, hogy a Föld lapos, csak annyira elenyésző ennek a...2025. 06. 30, 11:13 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 740 A nyelvtudomány szerintem, ahogyan 742-es hozzászólásomban írtam, nem tekin...2025. 06. 30, 10:41 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A macskák a gazdájukat inkább tekintik egy hatalmas méretű másik macskának, semmint gazdának vagy szülőnek. Képzelhetjük másképp, de csalódni fogunk...
Ha Ön macskatulajdonos, saját magát nyilván szívesen azonosítja a kis kedvenc anyukájaként vagy apukájaként. Hiszen a gazda az, aki ellátja, ha kell, tisztába teszi, és egyébként meg szórakoztatja a kis lényt, aki nyilvánvalóan rá van szorulva erre... Úgy tűnik azonban, hogy ez csak a mi egónknak kell, a macskák nem így látnak minket. Egy brit biológus, Dr. John Bradshaw szerint a macskák sokkal inkább egy hatalmas, de nem ellenséges másik macskának tekintenek minket. Cat Sense (’Macskatudat’) című könyve, amelyben a macskák gondolkodásával foglalkozik, nem régiben jelent meg – számolt be a Time magazin.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Bradshaw kutatásaiban 30 éve foglalkozik a háziállatok viselkedésével; a macskákkal kapcsolatosan is érdekes tényeket tár fel új könyvében. Az egyik ok, amivel a macskák viselkedése magyarázható, hogy ezek állatok sohasem valamilyen kimondott cél érdekében lettek háziasítva és tenyésztve. A macska egyetlen „dolga”, funkciója, hogy cuki legyen. (Mondjuk ezt tökéletesen teljesíti is!) Ebből következően a macskák sokkal kevésbé domesztikálódtak, mint például a kutyák, akiket az ember azért kezdett el házasítani, hogy segítsen a vadászatban vagy épp a ház körül. A macskák tehát viszonylag vadállatok maradtak; így a viselkedésük sokkal kisebb része tanult, sokkal inkább az ösztöneik vezérlik őket.
Amikor a macskák a mi lábunkhoz nyomulva „dagasztanak”, az nem más, mint az a mozdulatsor, amit kölyökkorukban az anyjuk hasán végeznek – azért, hogy az anyatej jobban áramoljon. A dörgölőzés szintén azt jelzi, hogy macskának néznek minket: ez a legegyertélműbb módja annak, hogy kifejezzék irántunk érzett pozitív érzelmeiket. Amikor a macska döglött egeret helyez a lábtörlőre, az nem azt jelenti, hogy el akarja látni a gazdáját élelemmel, hanem inkább azt jelzi, hogy biztonságos helyen akarja elfogyasztani a zsákmányát. Viszont az általunk felkínált macskakaja sokkal finomabb, mint az egér, úgyhogy az egeret otthagyják...
Szóval, aki legközelebb „kis drágám”-nak vagy „édes kis babá”-nak szólítja a macskáját, tartsa észben, hogy a „kis drága” sokkal inkább tekinti őt egy jófej lakótársnak, egy megmagyarázhatatlanul nagyra nőtt másik mácskának, mint az anyjának vagy az apjának.
Forrás
Actually, Your Cat Thinks You’re a Giant Cat
What Your Cat Is Thinking. ’Cat Sense’ Unravels Some Mysteries