-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Lotz János (1913–1973) nyelvészre emlékeznek a hétvégén a bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnáziumban, a világhírű tudós egykori alma materében születésének 100. évfordulója alkalmából.
A centenáriumon Szellemi zsendülés címmel hat országos tanulmányi versenyt rendeznek, köztük a Lotz János szövegértési és helyesírási verseny döntőjét, valamint az Ordass Lajos retorikaversenyt. A megméretésekre 82 iskolából mintegy 250 diák érkezik a bonyhádi gimnáziumba – mondta az MTI-nek Lenczné Vrbovszki Judit szervező, az intézmény igazgatóhelyettese.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A pénteken kezdődő, kétnapos programban lesz az evangélikus iskoláknak meghirdetett történelmi, valamint földrajzi és német országismereti verseny is.
A szövegértési versenyt hatodik éve rendezi meg a bonyhádi gimnázium, amelynek 1923 és 1931 között volt tanulója a később az Egyesült Államokban híressé vált nyelvtudós. A versenyen a diákok szövegértését értékelik, ezúttal a névadó életéről szóló történeteket felhasználva.
A gimnázium a nyelvész verstani munkásságához kapcsolódva rajzversenyt is hirdetett. Az alkotások témája bármely vers vagy József Attila A kozmosz éneke című szonettkoszorújának Lotz-féle elemzése lehetett.
Lotz János 1947-től a New York-i Columbia Egyetem összehasonlító és általános nyelvészeti professzora volt, majd az egyetem az ural-altáji nyelvészeti intézetét is vezette; 1969-ben – Teller Edével együtt – George Washington-díjjal ismerték el munkásságát. A magyar állampolgárságától megfosztott nyelvtudóst halálának évében választotta tiszteletbeli tagjává a Magyar Tudományos Akadémia.
A bonyhádi evangélikus gimnáziumban 2002 óta a legjobb végzős diákokat Lotz János-emlékéremmel jutalmazzák és a nyelvész nevét viselő anyanyelvi szakkör, valamint nyári diákegyetem is működik az iskolában.
A centenárium alkalmából a versenyeken részt vevő iskolák képviselői már hagyományosan egy-egy nemzeti színű szalagot helyeznek el a tudós 2006-ban, a gimnázium épületében felavatott emléktáblájánál.