-
Sándorné Szatmári: "Siegelinde" idézet a cikkben hangátvetés témában: "És nem mondják "motort" helyett soha a...2024. 09. 08, 10:27 Így műveld a nyelvedet
-
ganajtúrós bukta: *De tulajdonképpen lefedi mi is a bully (iskolai basáskodó, iskolai basa) és a bullying(is...2024. 08. 19, 22:01 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: Tovább kutattam. 2006-os iskola újság Basáskodásnak lett lefordítva a szó, csak nem terjed...2024. 08. 19, 21:56 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 30 Nem azt írtam, hogy magyar, hanem..: "...a mai magyar nyelvben élő kelta szó...2024. 08. 19, 12:24 Még néhány mondat a rokonságról
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Nyilván, hiszen minden a magyarból van. Már csak az a kérdés, hogy a p...2024. 08. 18, 10:05 Még néhány mondat a rokonságról
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Idén jubilált a Simonyi Zsigmond helyesírási verseny Kárpát-medencei döntője, hiszen május 26-án tizenötödik alkalommal rendezte meg a megméretést a Magyar Nyelvtudományi Társaság, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézete, valamint az egyetemen belül működő Szakmódszertani Központ. A többfordulós verseny utolsó szakaszában összesen 132 felső tagozatos diák töltötte ki az adott évfolyamnak szánt feladatlapot.
A május 26-ai döntőhöz kapcsolódó kétnapos programra az ország minden megyéjéből, illetve öt határon túli területről (Felvidék, Kárpátalja, Erdély, Vajdaság és Muravidékről) érkeztek tanulók. A vidéki indulók már a versenyt megelőző napon megérkeztek a fővárosba.
A szombat délelőtti megnyitó köszöntőjét követően az elmúlt évekhez hasonlóan átadták a Simonyi Zsigmond-serleget azoknak az iskoláknak, ahonnan a legtöbb gyermek jutott be a Kárpát-medencei döntőbe. Idén három magyarországi és két határon túli intézmény kapta meg az elismerést, ezek a Bácsalmás Kistérségi Többcélú Társulás Általános Iskolájának Vörösmarty Mihály Tagiskolája, a győri Gyárvárosi Általános Iskola, a fővárosi Első Óbudai Általános Iskola, a szabadkai Október 10. Általános Iskola, valamint a zentai Stevan Sremac Általános Iskola Emlékiskola.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Tizedik éve díjazzák továbbá Arany Oklevéllel azokat a tanárokat, akiknek eddig legalább négy diákjuk szerepelt a többfordulós verseny döntőjében. A verseny történetében második alkalommal Gyémánt Oklevelet is kiosztottak. Az elismeréssel, illetve értékes könyvcsomaggal azokat a magyartanárokat jutalmazták meg, akiknek már 12 diákjuk bejutott a kárpát-medencei döntőbe. Idén három pedagógus kapta meg a díjat: Kovács Ágnes a nógrádi Általános Iskolából, Stefanicsné Bőhm Katalin Szombathelyről, a Paragvári Utcai Általános Iskolából, illetve Tegze Edit a Tiszabökényi Általános Iskola tanára.
A megnyitó, valamint az elismerések átadása után mind a négy évfolyam számára elkezdődött a verseny, amely egy tollbamondásból, illetve egy helyesírási feladatlapból állt, utóbbi megírására 35 percet kaptak a tanulók. A kísérő pedagógusok és szülők a verseny ideje alatt két előadást hallhattak: dr. Vass Vilmos egyetemi docens az alkotás varázslatos világáról beszélt, míg dr. Keszler Borbála professor emeritus a helyesírási szabályzat 12. kiadásának hagyományait és újításait mutatta be.
A versenyt követően a kóddal ellátott feladatlapok értékelését harminc főt számláló, oktatókból, doktoranduszokból és egyetemistákból álló javítócsapat végezte. Ez idő alatt a vendégek válogathattak a helyszínen megjelent kiadók tankönyveiből, illetve a délután folyamán is részt vehettek két előadáson. Elsőként dr. Balázs Géza egyetemi tanár ismertette az európai helyesírásokat a hallgatóságnak, majd őt követte Völgyiné dr. Reich Mária, aki a Titanic árnyékában – Egy magyar orvos élete című könyvét mutatta be. A délután digitális helyesírási csapatversenyt is tartogatott a diákok számára, akik háromfős csoportokat alakítva a SMART szavazógép segítségével oldottak meg helyesírási feladatokat.
A díjkiosztó ünnepségen minden diák és tanár könyvjutalmat és emléklapot kapott. A kategóriánkénti tíz legjobb versenyző továbbá értékes könyvcsomagot vehetett át, többek között az Edupress felajánlásában.
Az ötödik osztályosok között első helyezést ért el Tóth Péter Mátészalkáról, a Széchenyi István Katolikus és Német Nemzetiségi Általános Iskolából, míg hatodik évfolyamon a dobogó legfelső fokára állhatott Kovács Írisz a keszthelyi Ranolder János Római Katolikus Általános Iskola tanulója. A hetedikesek legjobbja, Brdar Teréz a kaposvári Nagyboldogasszony Római Katolikus Gimnázium, Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény diákja, maximum ponttal végzett az élen. Nyolcadik évfolyamon pedig két első helyezést hirdettek, azonos pontszámot ért el ugyanis a veszprémi Stark Patrícia, a Rózsa Úti Általános Iskolából, valamint Simkó Kinga Mercédesz, az alsózsolcai Herman Ottó Általános Iskolából.