-
Fülig James: @nudniq: azt hiszem, hogy Erdély átalakítása a dualizmus korában kezdődött, amikor elfogad...2021. 01. 16, 14:48 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @nudniq: na, én is elkövettem egy-két pontatlanságot. Segesvárt csak a68-as megyésítéskor ...2021. 01. 15, 22:25 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @mederi: @szigetva: nem kisebb eltérés volt a két alakulat között, hanem kb egy megyényi: ...2021. 01. 13, 02:59 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @mederi: "vallásszabadságot biztosító Arany Bullára" XXIV. Hogy izmaeliták és zsidók tiszt...2021. 01. 13, 02:31 Százasak vagyunk?
-
szigetva: @Libertate: Onnan, hogy a Nyesten több, mint száz cikk címe alá odaírtam. Mederi téves ada...2021. 01. 12, 19:43 Százasak vagyunk?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ne aggódjon, a gyereknek nem eshet bántódása: a kísérleti alany Ön lesz, a gyerek csak eszköz!
A dajkanyelvről már korábban is írtunk: ez az a nyelvváltozat és beszédmód, melyet a felnőttek a gyerekekhez szólva használnak. Vannak, akik szerint a dajkanyelv jellemzői (lassabb tempó, magasabb hang, szűkebb szókincs) segítik a nyelvelsajátítást, mások tagadják ezt. (A dajkanyelv megléte sok kultúrára jellemző, de nem mindegyikre.)
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Nemrégiben egy japán kutatás azonban úgy találta, hogy félreismertük a dajkanyelvet. Egy kísérletsorozat eredményeképpen azt állapították meg, hogy a kísérleti alanyok a babákhoz kevésbé tisztán beszélnek (kevésbé artikulálnak), mint amikor a kísérletvezetőhöz szólnak. Ha tehát a dajkabeszéd hasznos is a nyelvelsajátítás szempontjából, ez sejthetően nem azért van, mert „tisztább” lenne.

Magyar kutatók is szeretnék vizsgálni, hogy a magyar szülők miként beszélnek gyermekeikhez. Éppen ezért a Facebookon felhívást tettek közzé: aki szívesen részt venne ilyen kísérletekben, mailben jelentkezhet. Sőt, az se baj, ha nincs gyereke: a kutatókat az is érdekelheti, hogyan beszél kutyájához, macskájához, tüskés pikójához! Ne szalassza el az alkalmat, kerüljön be a tudománytörténetbe!