-
Sándorné Szatmári: @Fejes László (nyest.hu): 52 A " „Mikor lészen jó Budában lakásom?” " Mai jelentése szerin...2025. 06. 13, 10:38 Paraszti szó
-
Sándorné Szatmári: @istentudja: 3 Az illetékes ember (akinek az illetéket befizették, mert jogosult volt arra...2025. 06. 13, 09:42 Paraszti szó
-
Sándorné Szatmári: Jelen esetben ugyan régi nyestcikkről van szó, mégis kiemelnék két, véleményem szerint fon...2025. 06. 12, 11:49 Vekerdy: piros tinta helyett felfedező út
-
Sándorné Szatmári: @mederi: 11 Kiegészítem a korábbi, mederi néven írt megjegyzésemet.. Ami a cikkben is kife...2025. 06. 05, 13:16 Falánk igék
-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: www.reddit.com/r/linguisticshumor/s/BuJhBlK4t82025. 06. 01, 01:06 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A babák remekül el tudják mondani, mi bajuk, ha betegek. Akkor is, ha nem tudnak beszélni. Egy dadus tankönyvet írt az aggódó szülőknek.
Egy skót gyerekszakértő olyan tankönyvet adott ki, amelynek segítségével a szülők a(z Egyesült Királyságban egyre aggasztóbb mértékben terjedő) sertésinfluenza tüneteit – „forró”, „hideg”, „fáj”, „kérek még vizet” – jelbeszéd formájában taníthatják meg beszélni még nem tudó gyermekeiknek. A babajelbeszéd-könyvben harminc különféle jel található, köztük a „beteg” és az „ölelés” is – írja a BBC.
A szerző, Yvonne K Lavelle reméli, a könyv segít a kicsiknek, hogy elmutogassák szüleiknek, ha nem érzik jól magukat. A glasgow-i bébiszitter-ügynökséget vezető Lavelle nyolc éve kezdett gyermek jelbeszéddel foglalkozni: órákat adott szülőknek, hogy könnyebben kommunikáljanak gyermekeikkel.
„Először akkor találkoztam a gyerek-jelbeszéddel, amikor szimbólumot kerestem a vállalatom számára. Kiderült, hogy az Egyesült Államokban már húszéves múltra tekint vissza” – mondta a hölgy. – „Úgy döntöttem, hogy megtanulom”.
Néhány bölcsődében arra buzdítják a gyerekeket, hogy jelbeszédet használjanak, ha éhesek vagy szomjasak, vagy ha tisztába kell tenni őket. A megfigyelések szerint az így „jelelni” tudó babák sokkal nyugodtabbak, kezelhetőbbek.
A sertésinfluenzát az influenza „A” törzse okozza. Az Egyesült Királyságban eddig több kiskorút érintett, mivel az óvodákban és az iskolákban a fertőzés gyorsabban terjed.