-
Fülig James: @mederi: Mire gondolsz? Itt Janhunen elméletének kivonatát veszed kölcsön, épp azt a részt...2023. 01. 28, 17:22 Urál‒Altaj
-
mederi: @mederi: kiegészítés: Wikipédia idézet: "A Don folyam torkolatát az ókorban szkíta népek l...2023. 01. 25, 10:05 Több mondat a rokonságról
-
mederi: @mederi: kiegészítés @Avatar: Ezt találtam: "Merják és muromák | - ELTE Finnugor Tanszékfi...2023. 01. 24, 16:41 Több mondat a rokonságról
-
mederi: @Avatar: Linkeket ha adnál, megköszönném. -A "másik Rosztov" az ásatások eredményei alapjá...2023. 01. 24, 15:44 Több mondat a rokonságról
-
Avatar: @mederi: Melyik Rosztovra gondolsz? A szláv délre áramlás alapján felteszem, hogy a Donnál...2023. 01. 24, 12:18 Több mondat a rokonságról
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Egérkísérletekben csökkentette az autizmusra jellemző tüneteket egy új szer, amelyből az állapot kezelését szolgáló gyógyszer válhat a későbbiekben.
Javultak szociális készségeik és visszaszorult ismétlődő viselkedésük azoknak az egereknek, amelyeket a Science Translational Medicine című szakfolyóiratban közzétett tanulmány szerint egy új szerrel kezeltek amerikai kutatók.
Az autizmus spektrumzavar a gyerekek körülbelül egy százalékát érintheti, az állapotnak jelenleg nincs gyógymódja. Tünetei az enyhe szociális, beilleszkedési zavaroktól egészen súlyos problémákig terjednek, kezelésére viselkedési- és beszédterápiát használnak.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az Egyesült Államok Országos Egészségügyi Intézetében (NIH) tevékenykedő kutatócsoport állatkísérletekben tesztelte a GRN-529 jelű szert, amely a glutamát ingerületátvivő anyag termelődésére hat. Utóbbinak az idegsejtek egymás közötti kommunikációjában van jelentős szerepe. Egy feltevés szerint ugyanis az agysejtek között lévő kapcsolatban, az ingerületek átadásában jelentkező hiba okozhatja az autizmust.
Vizsgálataikhoz autisztikus tüneteket mutató egereket választottak ki, ami nem ugyanazt jelenti, mintha "valódi" autista állatokkal dolgoztak volna - ismertette a kísérleteket a BBC hírportálja. Ezek a rágcsálók kevésbé barátkoztak a többiekkel, és különböző ismétlődő szokásokat mutattak, például folytonosan tisztálkodtak.
A hatóanyag befecskendezése után azonban barátságosabbak lettek az egerek és kevesebb időt töltöttek tisztálkodással. Mindez „felveti annak lehetőségét”, hogy a szert egyszer az autizmus kezelésére használhatják - vélik a kutatók.
Mások ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy az állatmodellekben elért eredményeket nem mindig lehet emberekre alkalmazni.